Nowe tablice rejestracyjne we Wrocławiu

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Kierowcy we Wrocławiu po odebraniu tablic rejestracyjnych nie zobaczą na początku „DW”. Pomału już kończą się wszystkie możliwe kombinacje z tym klasycznym wyróżnikiem, dlatego pojawią się nowe tablice z „DX” na początku.

W myśl rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa na tablicy rejestracyjnej pierwsza litera oznacza województwo, a kolejna powiat. W wypadku „DW” chodzi o Dolny Śląsk i Wrocław, czyli miasto na prawach powiatu. Tablice z takim oznaczeniem wydaje się od 1 lipca 1999 roku. Do 2021 roku z tablicami „DW” zarejestrowano ponad 655 tys. pojazdów.

Jednak pomału już kończą się wszystkie możliwe kombinacje z tymi dwoma literami, dlatego zastąpią je nowe litery „DX”. 

- Advertisement -

DX00001 – tak będzie wyglądać pierwsza wydana rejestracja z nowym szyldem i według szacunków urzędników zostanie wydana za około 2 lata. 

Wrocławskie „DX” nie jest nowością. Od 2018 roku rejestrację zaczynającą się tymi literami posiadają nowo rejestrowane motocykle we Wrocławiu, dla których też zabrakło kombinacji.

Oprócz Wrocławia nowe kombinacje pojawią się w Poznaniu i w Krakowie

Zmiana dotyczy nie tylko Wrocławia. Znane wyróżniki kończą się też w Krakowie, gdzie KR zmieni się na KK oraz w Poznaniu – tam PO zmieni się na PY. Oczywiście należy zaznaczyć, że nie ma obowiązku przejścia z DW na DX dla obecnych kierowców, bo „DX” dotyczy tylko pojazdów nowo rejestrowanych.

Czytaj: Podaruj 1% podatku, bo bez Ciebie wyginą

Tablice z DX powinny wystarczyć na dłużej niż z DW

Nowe wyróżniki powinny wystarczyć co najmniej na kolejne 20 lat, ale prawdopodobnie będzie to znacznie dłuższy okres. Od stycznia przepisy zezwalają bowiem na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i wykorzystanie go w kolejnych pojazdach. Zmniejszyło to też liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu. 

Czytaj: Pierwszy cyrkularny butik we Wrocławiu