Coś dla pasjonatów zieleni: Startuje Akademia Zielony Poznań

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

– Coraz częściej podkreśla się, że przebywanie wśród roślin daje wiele korzyści dla zdrowia psychicznego. Nawet 10 minut uprawiania ogrodu wpływa na zmniejszenie stresu i przywraca pozytywną energię – pisze prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w artykule, który powstał w ramach nowego miejskiego projektu edukacyjnego.

Długo wyczekiwana przez wszystkich cieplejsza aura zawitała nie tylko za oknem, ale i w kalendarzach. Specjalnie z myślą o ogrodowych pasjach poznanianek i poznaniaków przygotowaliśmy wyjątkowe przedsięwzięcie pod nazwą Akademia Zielony Poznań – mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Przebywanie na łonie natury ma pozytywny wpływ na zdrowie

  • Przebywanie na łonie natury bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne.
  • Spędzając czas na łonie natury zyskujemy o wiele więcej w porównaniu do przestrzeni miejskich. Jesteśmy mniej zmęczeni psychicznie, mamy lepszy nastrój i mniejszy poziom stresu. 
  • Osoby, które spacerują po terenach zielonych poza miastem wykazywały więcej pozytywnych emocji i mniej gniewu w porównaniu do osób spacerujących w mieście. 
  • W Holandii każdy wzrost powierzchni terenów zielonych o 10% przekłada się na poprawę zdrowia i samopoczucia mieszkańców, którzy czują się o 5 lat młodsi.
  • W Kanadzie zwiększona powierzchnia terenów zielonych towarzyszących budynkom mieszkalnym przekładała się na mniejszą umieralność mieszkańców, zwłaszcza z powodu chorób układu oddechowego.
  • W Japonii życie w miejscu z licznymi terenami zielonymi, udostępnionymi mieszkańcom, pozytywnie wpłynęło na długość ich życia.
  • Osoby mieszkające blisko terenów zielonych żyją w mniejszym stresie i mają o wiele lepsze samopoczucie. Tacy mieszkańcy czują się szczęśliwsi. 
  • Zielone tereny sprzyjają procesom uczenia się i rekonwalescencji. 
  • Spacerowanie po lasach i łąkach poza miastem zmniejsza niepokój, lęk, odpędza „czarne” myśli i zmniejsza częstotliwość negatywnych, złych emocji. 
  • Bliski kontakt z naturą poprawia jakość snu – zwłaszcza u mężczyzn i osób w wieku powyżej 65 lat. 
  • Przebywanie na łonie natury poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne.
  • Patrzenie na zieleń jest relaksujące, nie tylko w stresujących sytuacjach.
  • Nawet pięciominutowy kontakt (nawet wzrokowy) z zielenią obniża stres objawiający się podwyższonym ciśnieniem krwi, napiętymi mięśniami i zwiększoną wrażliwością skóry.

Jak widzimy, rośliny i tereny zielone dają nam wiele korzyści. Nie tylko przebywanie wśród roślin, ale także patrzenie na nie powoduje, że stajemy się spokojniejsi i szczęśliwsi. 

- Advertisement -

Czytaj: 30 minut tygodniowo pracy w ogrodzie zmniejsza ryzyko śmierci o 20%

Startuje Akademia Zielony Poznań

To projekt, który powstał z myślą o przyszłych i obecnych pasjonatach zieleni. W ramach tego projektu przeprowadzone zostaną warsztaty i lekcje przyrody dla dzieci, które ruszą w maju. Publikowane będą również artykuły dotyczące m.in. nowości w projektowaniu i uprawach roślin. Pierwszy tekst pt. „Kwiaty wokół nas” jest już dostępny na stronie poznan.pl w zakładce Akademia Zielony Poznań

– Autorką artykułu jest prof. dr hab. Agnieszka Krzymińska, kierowniczka Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tekst przybliża wątek roślin ozdobnych i trendów panujących na balkonach, w ogrodzie, czy przestrzeni publicznej, a także wpływu zieleni na środowisko oraz człowieka – wyjaśnia Joanna Jajus.  

Czytaj: To najbardziej niebezpieczne poznańskie rondo!

Akademia Zielony Poznań jest elementem programu Zielony Poznań. W ramach programu organizowany jest również konkurs, w którym Prezydent Miasta Poznania wyróżnia właścicieli najpiękniejszych ogrodów, tarasów czy balkonów, doceniając tym samym wkład mieszkańców Poznania w tworzenie miasta zielonego i przyjaznego mieszkańcom. Nabór do tegorocznej, 29. już edycji zostanie ogłoszony w maju.