Nowe centrum monitoringu w Poznaniu już rozpoczęło działalność

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Nowo utworzone Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Oglądu Monitoringu Wizyjnego właśnie rozpoczęło swoją działalność. Centrum to połączyło pojedyncze stacje oglądu monitoringu, które znajdowały się na terenie Poznania. Teraz pracownicy znajdują się w jednym pomieszczeniu czuwając nad bezpieczeństwem 24 godziny na dobę.

Aktualnie w Poznaniu są 1162 kamery monitoringu miejskiego. Finalnie do końca roku ma być ich około 1250. W 2009 roku, w Poznaniu, było tylko 135 kamer. W tamtym czasie podjęto decyzję o utworzeniu w Straży Miejskiej Miasta Poznania dedykowanej jednostki do monitorowania przestrzeni z wykorzystaniem kamer miejskich. Rok później uruchomiono w 6 komisariatach policji małe centra oglądu. Od tamtego momentu liczba kamer w Poznaniu wzrosła niemal o 1000%.

Monitoring rozmieszczany jest nie tylko w centrum miasta, ale także na obrzeżach, takich jak Krzesiny, Krzyżowniki, Dębiec czy Świerczewo. Kamery instalowane są przede wszystkim w miejscach o wysokim ryzyku wystąpienia zagrożenia.

- Advertisement -

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

Do wszystkim kamer dostęp ma około 400 użytkowników. Są to pracownicy Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, MPK, ZDM, CZK, ABW, BKPiRM, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendy Miejskiej PSP.

Centrum pomoże lepiej i skuteczniej obserwować obraz z kamer monitoringu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Pracownicy cywilni Straży Miejskiej już nie będą rozrzuceni jak do tej pory po całym mieście. Z perspektywy kogoś, kto zarządza tą grupą jest o wiele łatwiejsze i efektywniejsze, gdy ma się cały zespół w jednym miejscu niż jak do tej pory, rozproszony po całym mieście.

Czytaj: W tym roku Betlejem Poznańskie będzie aż w 4 różnych miejscach!

Zintegrowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i Oglądu Monitoringu Wizyjnego funkcjonuje całodobowo w systemie pracy zmianowej. Poznań jest drugim miastem w Polsce, które ma największą ilość kamer w mieście. Więcej znajduje się tylko w Warszawie. Dodatkowo, w Poznaniu, jako jednym z pierwszych miast Polski, testuje się zaawansowane rozwiązania analityki wideo.

Od kilku lat staramy się pozyskać rozwiązania technologiczne, które ułatwiałyby podgląd monitoringu, w postaci tzw. inteligentnej analizy obrazu – podkreśla Michał Lemański, zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Obecnie dostępne systemy nie są jeszcze doskonałe, nie wyłapują np. osób bijących się, biegających, używających niebezpiecznych narzędzi czy pijących alkohol. Jesteśmy natomiast na etapie testowania programów do zarządzania miastem w zakresie ruchu drogowego. Wchodzi w to m.in. mierzenie potoków przemieszczania się pojazdów, natężenia ruchu pieszego, samochodowego czy rowerowego. Te testy wypadają bardzo pozytywnie, więc mam nadzieję, że niebawem zostaną uruchomione stałe rozwiązania. W dużym zakresie wesprze to zarządzanie miastem – dodał Lemański. 

W nowo otwartym Zintegrowanym Centrum Zarządzania Kryzysowego i Oglądu Monitoringu Wizyjnego znajduje się 16 stanowisk wizyjnych, przy których pracownicy całodobowo monitorują bezpieczeństwo na ulicach stolicy Wielkopolski. Koszty inwestycji sięgają 2,5 mln zł. Podczas prac wykorzystano około 8 km kabli.

Zabezpieczone nagrania udostępniane są jedynie organom uprawnionym do wglądu, takim jak policja czy prokuratura.