Szybsza diagnoza nowotworów? Naukowcy z Wrocławia znaleźli sposób!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Sztuczna inteligencja ma pomóc w wykrywaniu komórek rakowych. Ma to być możliwe dzięki cyfrowej platformie konsultacyjnej z systemem rozpoznawania obrazów cytologicznych. Na taki sposób wpadli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Ma to przyspieszać diagnozę. 

Obecnie wchodzimy w erę, gdy cyfrowe przetwarzanie obrazów i stosowanie przy tym sztucznej inteligencji będzie nam towarzyszyło niemal w każdej dziedzinie życia. Także w medycynie, gdzie stosowanie tego typu metod jest szybsze i bardziej przyjazne dla użytkownika niż tradycyjne rozwiązania – mówi dr inż. Łukasz Jeleń z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj: Firma z Gniezna wprowadziła czterodniowy tydzień pracy!

- Advertisement -

Jak pisze uczelnia – wykrywanie komórek nowotworowych, to kluczowy etap w opracowaniu procesu leczenia. Dotychczasowe metody zakładały wykorzystanie m.in. obrazu mikroskopowego. Szybki rozwój technologii spowodował pojawienie się obrazów cyfrowych, a naukowcy z Politechniki Wrocławskiej do ich analizy postanowili wykorzystać sztuczną inteligencję, opracowując cyfrową platformę konsultacyjną.

To nie ma na celu wyeliminowania diagnostyki tradycyjnej. Nie chcemy podejmować decyzji za lekarza, ale wspomóc go np. w trudnych przypadkach. Chodzi o pomoc w diagnozowaniu i przyspieszenie diagnostyki nowotworowej. Żeby pokazać, że tu są takie obszary, na które być może warto by było w pierwszej kolejności zwrócić uwagę – podkreśla dr inż. Łukasz Jeleń.

Proszę pamiętać, że ogólnie w Polsce rozpoznaje się około 170 tysięcy nowotworów rocznie. Szybka diagnostyka, szybka terapia pomaga w wyleczeniu tej choroby – dodaje naukowiec. 

Na czym to polega?

W dużym skrócie polega to na tym, że komputer potrafi na podstawie zdjęcia odpowiedzieć na pytanie, czy dane komórki są rakowe albo zdrowe. Możliwe jest też ustalenie, czy to nowotwór złośliwy i w jakim stopniu zaawansowania. 

– Jedną kwestią jest opisanie kształtu i zawartości komórki, a czym innym ustalenie, czym się różni komórka nowotworowa od zdrowej. Jeszcze trudniejszą sytuację mamy w momencie, gdy obie komórki są potencjalnie nowotworowe, a my musimy stwierdzić, która jest w gorszym stadium – podkreśla naukowiec. 

Czytaj: Burger z Wrocławia wśród najlepszych. Trafi do menu w 11 krajach

Opracowany algorytm ma usprawnić diagnozę.

– Udało nam się osiągnąć skuteczność na poziomie 96%, przy czym należy mieć na uwadze, że nasza baza danych nie była aż tak szeroka, jak byśmy sobie tego życzyli. Trzeba bowiem pamiętać, że branża badań informatycznych w medycynie od zawsze ma problem z dostępnością do danych medycznych – zaznacza naukowiec.

Prawa do użytkowania w pełni działającej platformy zostały sprzedane prywatnemu przedsiębiorcy. Wartość projektu wynosiła 800 tys. zł.

Dr inż. Łukasz Jeleń ma już jednak w planach kolejny projekt, również związany z klasyfikacją nowotworów piersi. Ma on być realizowany we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu i Dolnośląskim Centrum Onkologicznym.