Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Centrum Inicjatyw Senioralnych (CIS) w Poznaniu zaprasza na 12. edycję październikowego święta seniorów. Oficjalnie rozpoczęcie cyklu odbędzie się 24 września o godz. 12:00 na Placu Wolności. Jakie atrakcje czekają seniorów podczas tegorocznego wydarzenia?

Dobra muzyka na początek

W dniu uroczystej inauguracji dla mieszkańców Poznania zagra zespół Żuki Rock’n’Roll Band, który zaprezentuje m.in. utwory z repertuaru The Beatles. Na senioralnej scenie pojawi się również grupa Senioruki, której członkami są seniorzy grający na ukulele.

W tym roku powracamy do korzeni i z okazji otwarcia jesiennego cyklu wydarzeń zapraszamy na koncert. Mamy nadzieje, że tak jak w poprzednich latach, wkroczymy w ten jesienny, bardzo senioralny czas tanecznym krokiem – zachęca Wojciech Bauer, dyrektor CIS.

- Advertisement -

Podczas oficjalnej części wydarzenia zostaną wręczone certyfikaty w ramach akcji „Miejsca Przyjazne Seniorom” oraz nagroda Miejskiej Rady Seniorów „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”. Tegorocznymi partnerami festiwalu są Centrum Medyczne Synexus i Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii, którzy zaprezentują swoją ofertę. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Czytaj: Plastikowe butelki zamienisz na… rabaty! Lidl płaci za puste butelki PET

Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

Źródło: Facebook

Impreza jak w soczewce skupia to, co w mieście najlepsze dla seniorek i seniorów – jest po to, żeby zaprezentować ofertę, z której można korzystać w Poznaniu na co dzień, a dziś oferta miasta jest naprawdę bardzo szeroka. Jest też impulsem dla innych do tego, żeby działać na rzecz osób starszych – podkreśla Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Jesienny festiwalowy program „Senioralnych” otworzą targi Viva Seniorzy! Odbędą się one na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 3, w dniach 30 września i 1 października. Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych warsztatów (cyfrowych, wikliniarskich, malarskich, rękodzielniczych, gry w boule, nordic walking), wykładów (na temat aktywności zawodowej osób starszych, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i wolontariatu senioralnego) i przeróżne aktywności – do wyboru taniec hawajski, tahitański, cygański, joga i tai chi. 

Na targowej scenie wystąpi Andrzej Rosiewicz, program kabaretowy zaprezentuje Zenon Laskowik i Zespół Towarzyszący, a w nim m.in. Jacek Fedorowicz. Zwieńczeniem dwudniowych targów będzie dla seniorów VIVA prywatka, czyli potańcówka z DJ Zoranem.

Targi to jedynie przedsmak atrakcyjnych ofert, które przez cały październik będą dostępne do dyspozycji seniorów i seniorek. Wśród wielu wydarzeń przygotowanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych we współpracy z instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi z pewnością każdy znajdzie cos dla siebie. „Senioralni” tradycyjnie będą zachęcać do wyjścia z domu i zwiedzania przeróżnych miejsc – wśród propozycji Tour de Zoo, spacer w okolicznościach egzotycznej roślinności, filmowa przechadzka po Poznaniu oraz możliwość zajrzenia w teatralne zakamarki.

Kultura, edukacja, zdrowie

Seniorzy będą mogli liczyć na zniżki w poznańskich teatrach oraz możliwość obejrzenia spektakli w wykonaniu swoich rówieśników. Czekają ich również takie atrakcje, jak projekcje filmowe, koncerty muzyki filmowej, czy spotkania z reżyserami i poetami. Na te wydarzenia uczestnicy mogą zabrać także swoje dzieci i wnuki, aby w rodzinnej atmosferze w pełni korzystać z październikowych atrakcji. Do wspólnej zabawy może dołączyć każdy, również seniorki i seniorzy z Ukrainy, którzy przebywają obecnie w Poznaniu.  

Na edukację nigdy nie jest za późno, do czego co roku namawiają „Senioralni”. Na seniorów czekają lekcje języków obcych, kurs komputerowy, konsultacje cyfrowe, warsztaty teatralne, fotograficzne, tworzenia świec woskowych, barwienia tkanin czy odczytywania łacińskich inskrypcji. Seniorki i seniorzy będą mogli zakosztować również wirtualnej rzeczywistości przez specjalne okulary. Na wykładach, których również nie zabraknie, m.in. opera w przekroju, historia sztuki oraz odczytywanie łacińskich inskrypcji.

Czytaj: To on został „Poznańskim Taksówkarzem Roku 2022”

„Senioralni” to również doskonała okazja, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z badań profilaktycznych i przeróżnych aktywności. W programie m.in. bezpłatne konsultacje z lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutką uroginekolgiczną, kurs gimnastyki na bóle kręgosłupa i ćwiczenia w wodzie. Nie zabraknie również orad na temat rent i emerytur oraz spotkań zachęcających do korzystania i angażowania się w wolontariat. 

Pełen program wydarzeń „Senioralnych” dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika Senioralny Poznań oraz na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: www.centrumis.pl. Więcej informacji można też uzyskać w Centrum Inicjatyw Senioralnych, ul. Mielżyńskiego 24, tel. 61 847 21 11.