„NIE nowotworom u dzieci” – bezpłatne badania USG w Krakowie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Już niedługo w Krakowie odbędzie się akcja „NIE nowotworom u dzieci” . W mieście pojawi się mobilna klinika, w której lekarze za darmo zbadają najmłodszych mieszkańców, by sprawdzić ich stan zdrowia pod kątem zmian nowotworowych.

„NIE nowotworom u dzieci” to akcja, którą organizują Fundacja Ronalda McDonalda oraz Fundacja Globalworth. Przez cztery dni lekarze radiolodzy na pokładzie Ambulansu – unikalnej, mobilnej stacji medycznej składającej się z poczekalni, recepcji i dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny wykonają bezpłatne, profilaktyczne oraz bezbolesne badania u ponad 280 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

„Takie badania prowadzimy już siedemnaście lat, od 2005 roku, na pokładzie ambulansu, czyli unikalnej, mobilnej stacji medycznej, składającej się z poczekalni, recepcji i dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt diagnostyczny” – mówił Marcin Węc z krakowskiego Domu Ronalda McDonalda, który znajduje się przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

- Advertisement -

Akcję tę chwali Katarzyna Garus z Kliniki Onkologii i Hematologii tej placówki. Mówi:

„One może nie przynoszą spektakularnych, jeśli chodzi o faktycznie wykrywanie tych nowotworów na miejscu, ale dzięki temu zwiększa się świadomość społeczeństwa, że istnieją takie choroby i należy badać się regularnie.”

Bezpłatne badania dla dzieci w Krakowie

Celem badań USG u dzieci jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania te realizowane są zgodnie ze wszelkimi standardami medycznymi określonymi przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Wykonują je doświadczeni lekarze radiolodzy.

Czas potrzebny na badanie to około 15 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymają wynik badania oraz ewentualnie poradę lekarską.  Badanie przeznaczone jest dla dzieci od 9 miesięcy do 6 lat.

Czas: 20-23 czerwca

Miejsce: ambulans stanie przy budynku Podium Park, al. Jana Pawła II 43 A w Krakowie

Czytaj: Pierwsza taka placówka w Krakowie: ośrodek dla osób z autyzmem

Nowotwory u dzieci

W Polsce rocznie diagnozuje się około 1200-1300 nowych przypadków nowotworów u dzieci. Gdy dziecko choruje, dorośli są bardzo często zaskoczeni, bezradni i załamani. Nowotwory u dzieci wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Właśnie dlatego diagnostyka i profilaktyka to jeden z podstawowych sposobów na skuteczną walkę z chorobą.

Czytaj: Zaangażuj się w ratowanie życia i zostań dawcą szpiku

Szansą na profilaktykę jest prowadzony od 17 lat przez Fundację Ronalda McDonalda program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci.

„Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich. Cieszymy się, że dzięki temu projektowi, przy wsparciu naszych Partnerów – Fundacji Globalworth oraz Dussmann, możemy dotrzeć z profilaktyką do większej liczby dzieci” – wyjaśnia prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.