Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę – nowotwór krwi, czyli białaczkę. 1 na 5 polskich Pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego Dawcy szpiku.
Białaczka jest także jednym z najczęściej występujących nowotworów u dzieci. Choć rozwija się bardzo szybko, to jednocześnie szybkie rozpoczęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku daje duże szanse na wyleczenie u przeważającej większości małych pacjentów.
Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe są szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
I Ty możesz uratować komuś życie!
Zarejestruj się jako dawca szpiku – zachęca Fundacja DKMS. Z okazji Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, w wielu miastach w Polsce będzie można wpisać się do bazy.
Misją Fundacji DKMS jest walka z nowotworami krwi. Nieustannie pracują, aby przekonać jak najwięcej osób do zostania potencjalnym Dawcą szpiku.
10 000 Dawców, 10 miast i mnóstwo dobrej energii! Już w ten weekend w całej Polsce odbędą się akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku podczas których wy lub wasi bliscy i znajomi będziecie mogli zarejestrować się do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS.
Spotkacie ich:
- w Gdańsku, Brama Wyżynna w Gdańsku;
- w Gdyni, Centrum Riviera i Bulwar Nadmorski;
- w Szczecinie, na Placu Jasne Błonia oraz w Galerii Atrium Molo;
- w Bydgoszczy, w galerii Focus oraz na Wyspie Młyńskiej;
- w Olsztynie, na rynku starego miasta;
- w Łodzi, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym (Orientarium);
- we Wrocławiu, na rynku starego miasta;
- w Opolu, na rynku przy ratuszu;
- w Kielcach, na Placu Artystów;
- w Krakowie, na Placu Szczepańskim
- i wielu innych miejscach w Polsce. Ich szczegółową listę znajdziecie tutaj: www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen
Czytaj: Kraków szuka genetycznych bliźniaków
A okazja ku rejestracji jest naprawdę wyjątkowa, bo właśnie tego dnia. będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. W tym dniu Fundacja DKMS chce w szczególny sposób pokazać wsparcie dla chorych na nowotwory krwi.
Co roku udaje się w Polsce połączyć około tysiąca par tak zwanych bliźniaków genetycznych, mówi Alicja Cichońska z Fundacji DKMS.
„W tym roku mamy ogromną przyjemność świętowania dziesięciu tysięcy takich par. 10 tysięcy – to dużo czy mało? Dla nas 10 tysięcy to bardzo dużo, bo właśnie tyle Dawców podarowało szansę na życie Pacjentom, którzy potrzebowali przeszczepienia. Za każdym z Was, Dawców, Wolontariuszy, stoi jakiś powód, który sprawił, że zarejestrowaliście się w bazie Fundacji DKMS. Tych powodów jest zdecydowanie więcej niż 10 tysięcy i uwierzcie, że chcemy poznać każdy z nich!” – powiedziała Cichońska.
Pobranie szpiku nie jest takie straszne, jak nam się wydaje. Wielkie igły wbijane w kręgosłupy dawców to mit. 90% przypadków takich zabiegów nie różni się niczym poza czasem od standardowego oddawania krwi i trwa trzy godziny. Akcja DKMSu odbędzie się już w tę sobotę. Szczegóły znajdziecie na stronie Fundacji.
Razem pokonajmy nowotwory krwi!