Najpiękniejsze doliny Europy

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Jest wiele kierunków, które powinny się znaleźć na Twojej obowiązkowej liście dolin do obejrzenia. Norwegia, Szwajcaria, Islandia, a także Polska!

Często podróżujemy do Azji, czy zachwycamy się Nowym Jorkiem, zapominając jak wiele pięknych i nieprzepełnionych turystami jest miejsc bliżej – w Europie. Poznaj listę 8 najbardziej wyjątkowych dolin Europy. Ranking powstał dzięki trivago.pl.

1. Dolina Thórsmörk (Islandia)

- Advertisement -

Można zarezerwować jednodniową wycieczkę do przepięknego rezerwatu Þórsmörk z lokalnym przewodnikiem i dołączyć do 4-godzinnej wędrówki po niewiarygodnie malowniczych terenach. Widoki tej części Islandii zapierają dech w piersiach.

Jak podaje guidetoiceland.is „Þórsmörk przyciąga co roku rzesze podróżnych. Tamtejszy krajobraz jest wyjątkowy, a sama nazwa tego miejsca powstała od imienia boga wikingów – Thora. Znajduje się na południu Islandii, między trzema lodowcami i wulkanami: Mýrdalsjökull, Tindfjallajökull i słynnym Eyjafjallajökull”.

Dolina, która wciśnięta między dwa lodowce zapewnia dość ciepły klimat, który umożliwił pojawienie się tam objętych ochroną gatunków paproci, mchów, niewielkich krzewów, brzóz, co czyni to miejsce wyjątkowym do wędrówek i do trekkingu.

2. Dolina Gąsienicowa (Polska)

zdjęcie: facebook.com

Jest i kawałek Polski. Tatrzańska dolina zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych dolin. To idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z Tatrami. Nieważne, czy latem czy zimą, zawsze podziwia się malownicze krajobrazy. Fakt, że dolina jest niewielkich rozmiarów oraz położona jest z dala od terenów zurbanizowanych kusi przyjezdnych nie tylko z Polski, ale z całego świata. To idealne miejsce do odpoczynku i naładowania baterii.

3. Dolina Rzeki Soča (Słowenia)

zdjęcie: facebook.com

Ciężko jest się nie zakochać w Słowenii. Od Alp aż po Morze Śródziemne krajobrazy Słowenii tworzą jedne z najbardziej surrealistycznych widoków w Europie. Kierując się na zachód Słowenii, blisko granicy z Włochami, można znaleźć miejsce, które przez wielu jest nazywane rajem na ziemi. To idealne miejsce dla osób kochających naturę i sporty ekstremalne, takie jak bungee, spływy kajakowe czy rafting oraz dla osób kochających wspinaczki górskie. Dolina rzeki Soča to magiczne miejsce z krystalicznie czystą szmaragdową wodą i pięknymi alpejskimi szczytami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 5 zmysłów podejmuje walkę z wykluczeniem społecznym. Dołącz się! – f7city.pl

4. Dolina Rzeki Uvac (Serbia)

zdjęcie: facebook.com

Kolejne piękne miejsce. Aż nie do wiary, że Matka Natura potrafi stworzyć tak magiczne miejsca. W Serbii jedna z rzek utworzyła jedną z najpiękniejszych dolin w Europie. Rzeka Uvac i jej okolice wchodzą w skład rezerwatu przyrody, który uważany jest za najbardziej oryginalny w Europie. Nie ma się co dziwić. Oprócz niesamowitych meandrów można także zobaczyć (gdy ktoś ma dużo szczęścia) Sępa Płowego – jednego z dwóch ostatnich gatunków sępów żyjących na wolności.

5. Dolina Ordesy (Hiszpania)

zdjęcie: facebook.com

Piękne widoki, prawda? Dolina Ordesy to perełka hiszpańskich Pirenejów. Słynie ze swojej znakomitej rzeźby oferując turystom zawieszone doliny, skalne urwiska i malownicze wodospady, które zachęcają, aby się w nich wykąpać. Nie wolno jednak tego robić, ponieważ dolina znajduje się na terenie parku narodowego. Jest wiele szlaków, którymi można podążać, mnóstwo lasów i zapierających dech w piersiach widoków. To wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić.

6. Dolina Dervent (Turcja)

zdjęcie: facebook.com

Kapadocja to najbardziej charakterystyczny region Turcji i jeden z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Znana przede wszystkim z unikalnych formacji skalnych – tzw. bajkowych kominów. Miliony lat temu teren ten został pokryty przez warstwę wulkanicznej lawy, która przez wieki rzeźbiona przez deszcz i wiatr ukształtowała księżycowy krajobraz. Matka Natura wykazała w Kapadocji prawdziwy talent rzeźbiarski. To właśnie tutaj kręcono plan zdjęciowy do Gwiezdnych Wojen. Dzięki harmonijnej współpracy człowieka z naturą można podziwiać domy, kościoły, restauracje i hotele wykute w tufowych skałach, które dają schronienie przed ciepłem pustynnego słońca oraz ogromne podziemne miasta drążone w skale wulkanicznej, będące unikalnymi na skalę światową. Codziennie o wschodzie słońca setki balonów unoszą się nad równiną.

7. Dolina Anniviers (Szwajcaria)

zdjęcie: facebook.com

Piękny, malowniczy region Val d’Anniviers to raj dla osób kochających spokój, ciszę połączoną z fantastycznymi górskimi krajobrazami. Górskie chaty, stare kaplice i rzeka Rodan dodaje uroku alpejskiemu krajobrazowi, z którego znana jest okolica. Osoby mieszkające tam uprawiają rolnictwo górskie, co umożliwia turystom zasmakowanie swojskiego alpejskiego życia i jedzenia.

8. Dolina Oldedalen (Norwegia)

zdjęcie: facebook.com

Trzysta kilometrów na północ od Bergen można znaleźć takie piękne miejsce jak Dolina Oldedalen. Dolina zamknięta wysokimi górami, z których wieloma szczelinami spływają piękne wodospady. Obejmujący jej część Park Narodowy Jostedalsbreen to jedna z piękniejszych i najbardziej spektakularnych lokalizacji w tej części fjordu, bowiem na jego terenie znajduje się największy lodowiec na całym kontynencie europejskim.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ ?

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl