Gdzie mieszka św. Mikołaj?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

To pytanie padło z ust każdego dziecka. Zaraz po napisaniu listu, w którym najmłodsi przedstawiają swoje dobre strony i udowadniają, że zasługują na prezenty, przychodzi chwila refleksji… Gdzie wysłać list? Gdzie jest Mikołaj i skąd będzie wiedział, jakie zabawki przynieść? Można snuć tajemnicze historie i odpowiadać dzieciom o nieistniejących krainach. Można również przedstawić im prawdziwy adres św. Mikołaja.

W latach dwudziestych ubiegłego wieku fiński redaktor radiowy Markus Ratio przekazał informację, że św. Mikołaj pomieszkuje na wzgórzu Korvatunturi. Znajdujące się w Laponii wzniesienie jest opisane  jako siedziba brodatego święta również w fińskiej legendzie. Według ludowej powiastki góra ma kształt ucha, dzięki czemu do Mikołaja docierają prośby, życzenia najmłodszych. Niektóre dzieci nie wierzyły jednak w magiczne właściwości wzgórza  i mimo wszystko wysyłały listy. Miejscowy urząd pocztowy nie dawał sobie rady z natłokiem przesyłek.

Ze względu na ogromną ilość korespondencji do Mikołaja, wskazano, aby zamiast w okolicę wzgórza Korvantunturi, dzieci wysyłały listy do Rovaniemi – stolicy fińskiej części Laponii. Wybudowano tam świętemu oficjalne biuro i urząd pocztowy. Mikołaj nadąża za nowinkami technologicznymi i założył sobie również stronę internetową: www.santaclaus.fi. Na całe szczęście, nie można wysyłać życzeń dotyczących prezentów świątecznych za pośrednictwem strony czy poczty internetowej. Za to św. Mikołaj wciąż chętnie przyjmuje tradycyjne  listy, które nieustannie napływają na adres:

- Advertisement -

Santa Claus

Arctic Circle

96930 Rovaniemi

Finlandia

fot: źródło

Dzieci, które nie wierzą w istnienie brodatego świętego roznoszącego prezenty, mogą wybrać się do Rovaniemi i spotkać go osobiście. Oczywiście, w okresie przedświątecznym Mikołaj jest dość zajęty, jednak z pewnością poświęci chwilę na rozmowę z każdym dzieckiem. Można go odnaleźć w Wiosce Św. Mikołaja. Jego drewniany, ośnieżony dom pilnowany jest przez renifery, które w każdej chwili gotowe są do odjazdu saniami. Zwiedzający również mogą przejechać się saniami, ciągniętymi właśnie przez renifery lub przez psy rasy husky – śnieżny kulig to jedna z najpopularniejszych atrakcji.

fot: źródło

Przeczytaj także: 5 zmysłów podejmuje walkę z wykluczeniem społecznym. Dołącz się!

Oprócz siedziby św. Mikołaja można również zwiedzić pocztę. Poczta w Rovaniemi prowadzi skrupulatne statystyki – do tej pory święty otrzymał 17,5 miliona listów z 199 różnych krajów. Największa liczba listów pochodzi z Chin, Polski, Włoch, UK, Finlandii, Japonii i Rosji. Jak widać,  polskie dzieci są jednymi z najczęściej korespondujących ze św. Mikołajem.

Rovaniemi to jedyne miejsce na świecie, gdzie można spotkać zaprzężone w renifery sanie, spacerującego ośnieżonymi uliczkami Mikołaja czy energicznie pracujące elfy. Świątecznej atmosfery dopełniają zorze polarne, jakie ozdabiają lapońskie niebo. Magia nie opuszcza siedziby św. Mikołaja.

fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ ?

Koniecznie odwiedź naszą stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl