Strona główna Ciekawostki 5 zmysłów podejmuje walkę z wykluczeniem społecznym. Dołącz się!

5 zmysłów podejmuje walkę z wykluczeniem społecznym. Dołącz się!

0
5 zmysłów podejmuje walkę z wykluczeniem społecznym. Dołącz się!

Marginalizacja życia społecznego dotyczy w Polsce ponad 4 mln osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, którzy [pozbawieni pomocy] znaleźli się poza nawiasem społeczeństwa. Temat podejmuje Stowarzyszenie Edukacyjne MCA i stale zaprasza do współudziału w walce [o] wolność.

Poznańskie Betlejem już trwa. Sprawdź rozkład atrakcji!

Projekt 5 zmysłów dedykowany osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom, gości w Wielkopolsce od siedmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Od lat podejmujemy kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnością. Pojęcia takie jak dyskryminacja, nietolerancja czy tabuizacja ani nam, ani uczestnikom warsztatów nie są obce. W ósmej edycji 5 zmysłów warsztaty prowadzone przez artystów-grafików, malarzy i ilustratorów poświęcone będą rozmowom o]wolności. Odwiedzimy 30 wielkopolskich ośrodków terapii zajęciowej, pojawimy się w szkołach średnich oraz na szkoleniach dla instruktorów i rodziców. Dotrzemy do rodzin osób z niepełnosprawnością, sprawdzimy gdzie sięgają granice ich wolności wyboru i wolności słowa.

Celem projektu 5 zmysłów o]wolności jest dążenie do wyrównywania szans społecznych oraz nagłaśnianie problemów osób z niepełnosprawnością. Tematyka wolności okazuje się wyjątkowo aktualna w kontekście niepełnosprawności i związanych z nią ograniczeń, jak również w odniesieniu do współczesnej Polski pełnej iluzorycznej tolerancji oraz politycznych podziałów. Zdanie uczestników warsztatów jest dla nas bardzo ważne, dlatego po raz kolejny postaramy się wzmocnić ich głos. Jednym z elementów naszej strategii będzie kampania społeczna stworzona przez rodziców osób z niepełnosprawnością we współpracy ze znanymi artystami.

W wolnej chwili zajrzyj na F7Kraków i zobacz co się dzieje na polu 😉

W związku z ósmą edycją 5 zmysłów już jutro odbędzie się w Poznaniu Marsz o]Wolności. 27 listopada, mimo jesiennego chłodu, połączymy nasze siły i przemaszerujemy ulicami Poznania! Osoby z niepełnosprawnością, ich rodzice i opiekunowie, artyści prowadzący warsztaty, młodzież licealna, przedstawiciele partnerskich organizacji – wszyscy uczestnicy naszego projektu ramię w ramię drogą ku Wolności.

Marsz Wolności to kolejne wydarzenie, obok kampanii społecznej RAZEM o]Wolności, w którym chcemy oddać głos osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzicom i opiekunom. Chcemy by ich postulaty o]wolności zostały wysłuchane, by ich codzienne zmagania zostały dostrzeżone. W tej wspólnej wolnościowej demonstracji pokazujemy, że mimo barier i zewnętrznych
ograniczeń, potrafimy być Wolni! Zaproszenie na Marsz Wolności
kierujemy do wszystkich – bez względu na wiek, poglądy, stopień sprawności fizycznej czy upodobań.

Natomiast już od 27 listopada spotykamy się w Pawilonie podczas Kongresu Rysowników W Poznaniu (wg Pawła Althamera). „Kongres rysowników” jest działaniem adresowanym do wszystkich, którzy zamiast słów, chcą wypowiedzieć się za pomocą obrazów. Spotkajmy się, by przy użyciu farb, węgla, kolażu oraz innych materiałów i technik wyrazić siebie – zarówno to, co w nas indywidualne, jak i to, co dla nas wspólne. Paweł Althamer przygotowując „Kongres” na 7. Berlin Biennale zachęcał: „Bądź uprzejmy albo politycznie niepoprawny, sfrustrowany lub oburzony – walcz z innymi w tej swoistej bitwie na obrazy. Narysuj swoją miłość, nienawiść, opinie i postulaty. Otwarcie wyraź swoje myśli.”

Paweł Althamer, artysta znany przede wszystkim jako autor rzeźb społecznych, podarował projektowi 5 Zmysłów swój pomysł na „Kongres rysowników”! Dzięki temu w dniach 27, 28 i 29 listopada spotkamy się w poznańskim Pawilonie, by wspólnie tworzyć – o nas, o tym, co nas zachwyca, zasmuca, frustruje, oburza, śmieszy, ciekawi. Zbierzmy się razem i pozwólmy sobie na twórczą wolność!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂

Jeżeli chcesz się przyłączyć i uważasz, że Wolność jest
dla Ciebie ważna – po prostu chodź z nami!