W duńskim Billund, miejscu, w którym narodziły się najpopularniejsze na świecie klocki, powstał obiekt jedyny w swoim rodzaju. Wyglądem przypomina budowlę stworzoną z ogromnych klocków LEGO, a w środku dzieci i dorośli mogą korzystać z mnóstwa rozwijających atrakcji, jakich nie można znaleźć nigdzie indziej.
Zobacz też: Kolejna edycja Nocy Muzeów w Poznaniu!
Ostatnio przy okazji artykułu o przebudowie warszawskiego kompleksu budynków na Towarowej 22 [czytaj tutaj] wspomniałem o biurze architektonicznym Bjarke Ingels Group. Ostatnią najgłośniejszą realizacją, jaką studio zrealizowało jest muzeum klocków LEGO, które zostało zaprojektowane tak, żeby samo przypominało konstrukcje z najsłynniejszych klocków na świecie!
Pomysł stworzenia Domu LEGO, będącego swoistym centrum kreatywności, zrodził się już 9 lat temu. W konkursie wybrano projekt znanego duńskiego architekta Bjarke Engelsa, który wymyślił konstrukcję składającą się z 21 modułowych elementów nałożonych na siebie tak, aby przypominały budowlę z klocków wielkiej skali. W skład kompleksu wchodzą strefa biletowana i strefa ogólnodostępna (bezpłatna).
Lego House dzieli się na 4 strefy doświadczalne, w których można eksperymentować ze swoją kreatywnością na różne sposoby. Strefy oparte są na czterech kolorach, a każdy z nich symbolizuje wybrany aspekt zabawy i nauki. Czerwona strefa poświęcona jest umiejętnościom głównie twórczym, niebieska poznawczym, zielona społecznym, gdzie zachęca się do wspólnego budowania, zaś żółta emocjonalnym. Wszystkie kolorowe strefy oferują liczne zajęcia, angażujące do zabawy zarówno małych, jak i dużych fanów słynnych klocków. Oprócz stref doświadczalnych zwiedzający znajdą tam zaciszne przestrzenie dostępne dla wszystkich, oraz kilka połączonych tarasów i placów zabaw na świeżym powietrzu. Z ogólnodostępnego placu można przejść do trzech restauracji i dużego sklepu firmowego. Jednym słowem zarówno najmniejsi fani duńskich klocków, jak i Ci już dorośli odnajdą się w tym muzeum!
Bilety zaczynają się już od 229 DKK co w przybliżeniu daje około 130 złotych za bilet wstępu dla jednej osoby. Jednak w budynku znajduje się również strefa publiczna, które można zwiedzić absolutnie bezpłatnie. Obowiązkowa wizyta dla każdego!
Nazwę Lego przedsiębiorstwo przyjęło w 1934 r. Jest to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „Leg godt” (baw się dobrze), natomiast jednym ze znaczeń tego wyrazu po łacinie jest „składam”. W 1947 przedsiębiorstwo Lego zaczęło produkować zabawki z tworzywa sztucznego. Wielki światowy sukces przyniosły przedsiębiorstwu klocki – cegiełki składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadających im gniazd, pozwalające na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń. Pierwszy rodzaj klocków wyprodukowany został w 1949 roku. Szacuje się, że dzisiaj około 400 mln ludzi bawi się corocznie produktami firmy LEGO.
zdjęcia: Iwan Baan