Strona główna Film Kinowe nowości w tym tygodniu! Co warto zobaczyć?

Kinowe nowości w tym tygodniu! Co warto zobaczyć?

0
Kinowe nowości w tym tygodniu! Co warto zobaczyć?

Luty jest najkrótszym miesiącem w roku, co nie przeszkadza mu obfitować w kinowe nowości. Z początkiem tego tygodnia chciałbym zaprosić na kolejne trzy premiery kinowe, które będziemy mogli zobaczyć już na dniach.

Zobacz też: Najlepsze pizzerie na Międzynarodowy Dzień Pizzy

GRANICA (BORDER), premiera 22 luty

reż. Ali Abbasi | Dania, Szwecja, 2018 | 101 min.

„GRANICA” to jeden z najbardziej niezwykłych thrillerów ostatnich lat, oparty na opowiadaniu Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki ”Wpuść mnie”, na podstawie której powstał słynny horror ”POZWÓL MI WEJŚĆ”.

Wymykająca się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym historia koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia, która wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy. To nie będzie zwyczajna love story… Na pewno nie.

W postać Tiny wcieliła się znakomita szwedzka aktorka Eva Melander, gwiazda serialu kryminalnego „REBECKA MARTINSSON”, znana polskim widzom z kinowych thrillerów „STADO” i „HIPNOTYZER”.

KAFARNAUM (CAPERNAUM), premiera 22 luty

reż. Nadine Labaki | Liban, USA, 2018 | 121 min.

”KAFARNAUM” to najnowszy film Nadine Labaki (”KARMEL” i „DOKĄD TERAZ?”), który stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes. Film zebrał entuzjastyczne recenzje światowej krytyki i zdobył Nagrodę Jury, któremu w tym roku przewodniczyła Cate Blanchett. Tytuł pochodzi od nazwy biblijnego miasta, zwanego „drugą ojczyzną Chrystusa”. Nigdzie Jezus nie dokonał tylu cudów, co w Kafarnaum, jednak jego mieszkańcy kpili z niego i jawnie go odrzucali.

Zain ma 12 lat, a ulica jest jego szkołą przetrwania. Kiedy rodzice wydają jego młodszą siostrę – wbrew jej woli – za starszego mężczyznę, chłopiec buntuje się i ucieka z domu. Postanawia zrobić wszystko, by uratować najbliższą mu osobę. Wkrótce na swej drodze spotyka parę cyrkowców o gołębich sercach oraz samotna matkę z maleńkim synkiem. Ich losy połączy wspólny cel: poszukiwanie miejsca, które mogliby nazwać domem.

Porównywany przez krytykę do „SLUMDOG. MILIONER Z ULICY”, „KAFARNAUM” to przejmujące kino drogi. Pełna emocji współczesna opowieść o tym, że najwspanialsze ludzkie gesty i czyny można spotkać w miejscach pozornie pozbawionym nadziei.

Zobacz też: Jak powinien funkcjonować skup opakowań?

UŁASKAWIENIE, premiera 22 luty

reż. Jan Jakub Kolski | Czechy, Polska, 2018 | 100 min.

Jan Jakub Kolski sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania. To kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. Ułaskawienie spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie Polskę 1946 roku pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. To świat, w którym bliscy zwracają się przeciwko sobie, a pomoc może przyjść z niespodziewanej strony. Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu. 

22 luty obfituje w rewelacyjne premiery kinowe. Poza wymienionymi powyżej trzema propozycjami, które są na mojej liście do obejrzenia, do kin wchodzi również film twórcy nominowanego do Oskara Moonlight, Gdyby Ulica Beale Umiała Mówić, oraz Bracia Sisters zrealizowany w konwencji westernu. Warto również nadrobić zaległości, póki wciąż są na ekranach kin. Osobiście polecam Faworytę, który urzeka historią i piękną scenografią oraz kostiumami.

źródło: kinomuza.pl

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!