Ikea wprowadza zasłony antysmogowe

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Na wszystkim da się zarobić. Nawet na smogu. Podczas, gdy państwo próbuje z nim walczyć, przedsiębiorcy na nim korzystają. Na rynku są już kosmetyki do cery narażonej na szkodliwe działanie smogu, maski antysmogowe w wymyślnych wzorkach czy designerskie chusty. Do tej listy swój produkt już wkrótce doda IKEA, która stworzyła antysmogowe zasłony.

O smogu mówi się najczęściej w kontekście Krakowa. Miasto wydaje się być z niego co najmniej tak znane, jak ze swoich zabytków, a jego mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z wyżej wymienionych produktów. Widok przechodniów w maskach, które mimo mających je uatrakcyjnić kolorowych wzorów ciąż przypominają rekwizyty z filmu wojennego, już nikogo nie dziwi. Ale przecież niechlubna łatka stolicy smogu przylgnęła do Krakowa całkowicie nie zasłużenie i z pewnością jest wyolbrzymiona. Przecież inne miasta mają z nim wcale nie mniejszy problem. Ileż to razy poziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, Poznaniu czy nawet Bydgoszczy był jeszcze wyższy?

- Advertisement -

CZYTAJ RÓWNIEŻ: pomaganie przez ubranie

Upiornie wyglądającą maseczkę z pewnością nie każdy założy. Już na pewno nie w takim Poznaniu czy Warszawie, których to mieszkańcy nawet idąc na zwykłe zakupy starają się wyglądać modnie. Za to po kosmetyki chroniące skórę przed zanieczyszczeniami pewnie sięgną o wiele chętniej. Nie szkodzi to urodzie, a może nawet i jej pomoże.

fot: media

Tak samo pewnie będzie z zasłonami antysmogowymi. Po co kupować zwykłe jeśli można kupić takie, które będą nie tylko dobrze wyglądać ,ale też chronić powietrze w naszym domu i tym samym zdrowie jego mieszkańców? Czy nie miło będzie otworzyć spokojnie okno, nawet gdy nic za nim nie widać bo miasto tonie w smogowe mgle?
Dzięki zasłonom GUNRID może być jeszcze lepiej bo będą one oczyszczać nie tylko powietrze napływające z zewnątrz, ale również to wewnątrz domu. Szwedzka firma zamierza je wprowadzić do sprzedaży już w przyszłym roku i mają być pierwszym z wielu produktów wykonanych z materiału, nad którym pracowała kilka lat. Zapowiada się więc cała seria dobrze wyglądających i niezwykle funkcjonalnych nomen omen odświeżaczy powietrza.

W wywiadzie dla serwisu Dezeen poduct developer IKEA, Mauricio Affonsow mówi:

„Chcemy dać produkt oczyszczający powietrze, który ma przystępną cenę, nie zagraca przestrzeni i sprawia, że wnętrze wygląda dobrze”

Nasuwa się jednak pytanie – jak to działa?
Otóż tkanina, z której produkowane będą zasłony, pokryta jest fotokatalitycznymi minerałami. Gdy przechodzi przez nie światło, czy to naturalne czy sztuczne, rozbijają one zanieczyszczenia oraz usuwają przykre zapachy i formaldechyd. Działanie to w swej istocie bardzo przypomina fotosyntezę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najmniejszy apartament świata znajdziecie w Krakowie

IKEA znana jest zarówno z ekologicznego nastawienia jak i ze świetnego marketingu. A że eko jest po prostu modne firma z pewnością na tym skorzysta. Szefowa działu zróżnicowanego rozwoju, podkreśla że sama zasłona nie zatrzyma oczywiście całkowicie zanieczyszczeń dostających się do naszych domów, ale pozwoli je w pewnym stopniu zredukować. Aby efekt był większy powinniśmy przedsięwziąć również inne działania jak na przykład zakup specjalnych kwiatów.

Twierdzi ona również, że nowy produkt ma zwiększyć świadomość w zakresie zanieczyszczeń panujących w pomieszczeniach, a nawet wywołać zmiany zachowań owocujące zmniejszeniem smogu. Ta troska o środowisko jest ujmująca, choć trochę trudno uwierzyć że prawdziwa, bo przecież jeśli nie będzie smogu to po co komu cała linia produktów antysmogowych? Niemniej jednak zanim (lub też o ile) do tego dojdzie warto dbać o swoje zdrowie na wszelkie możliwe sposoby. A jeśli jeszcze będą one atrakcyjne wizualnie, praktycznie i tanie to czemu nie!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik