Strona główna Film 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino już od 2 grudnia!

36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino już od 2 grudnia!

0
36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino już od 2 grudnia!

Jak przez mgłę pamiętam, gdy w szkole podstawowej przychodził taki czas, że przez cały tydzień jeździliśmy do kina. Po filmach nie ma śladu w mojej pamięci, jednak zawszę gdy gdzieś usłyszę o festiwalu Ale Kino! pojawia się uśmiech na mojej twarzy. Ten sam uśmiech, który już od 2 grudnia pojawi się na twarzach wszystkich widzów 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza.

Początek Festiwalu przypada na latach 60. XX wieku. W latach 1963-1966 w Poznaniu odbywał się Przegląd Filmów Animowanych i Dziecięcych. W roku 1969 miał miejsce I Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży. Kolejne edycje odbywały się co dwa, a później co cztery lata, najczęściej w okresie ferii zimowych. Prestiżową imprezą międzynarodową stał się w roku 1994. W roku 1995 został objęty patronatem International Centre of Films for Children and Young People. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W roku 2010 Festiwal ruszył w Polskę; do małych miejscowości, gdzie dzieci na co dzień nie mają szans na spotkanie z dobrym kinem.

Między 2. a 9. grudnia spotkamy się w Multikinie 51, na Scenie Wspólnej oraz w Kinie Pałacowym i CK Zamek, by celebrować najlepsze filmy z całego świata! Czekamy na dużych i małych – chodźcie do nas!

Właściwie całą treść festiwalu najlepiej oddaje zręcznie napisany przez twórców manifest. Brzmi on następująco: Oklaskiwany co roku przez kilkanaście tysięcy roześmianych, wzruszonych, rozdyskutowanych widzów: tych obytych już z kinem i tych zaczynających dopiero swoją filmową przygodę. Doświadczony, jak przystało na pięćdziesięciolatka, lecz wciąż ciekawy świata. Zespołowy jak ekipa filmowa, w której wszyscy działają zgodnie, a jest w niej miejsce także dla ekscentrycznych indywidualności. Lokalny i globalny za sprawą filmów z różnych zakątków świata, które przypominają, że każde miejsce na ziemi może być jej centrum i zapomnianym obrzeżem. Otwarty na artystyczne przemiany i technologiczne rewolucje, które zmieniają świat, ale pamiętający o tym, co przemija. Rodzinny, bo każdy pragnie poczucia bezpieczeństwa, bliskości, przynależności i akceptacji, choć nie zawsze znajduje je w rodzinnym domu. Oddający głos dzieciom, rodzicom, nauczycielom, reżyserom, aktorom, producentom i krytykom, bo dialog polega na słuchaniu. Tworzony z miłości do kina w poczuciu, że miłość to namiętność, która wymaga też odpowiedzialności, uczciwości i szacunku. Edukujący młode pokolenie i gotowy uczyć się od niego. Bogaty liczbą filmowych seansów i siłą przekazu tego jednego filmu, który zapamiętujemy na całe życie.

Przeczytaj co słychać w Trójmieście na F7Gdańsk 🙂

Nagrodą Festiwalu są „Złote Koziołki”. Filmy konkurują między sobą podzielone na cztery kategorie – filmy animowane dla dzieci, filmy animowane dla młodzieży, filmy aktorskie dla dzieci i filmy aktorskie dla młodzieży. Przyznawane są również „Platynowe Koziołki”, stanowiące nagrodę organizatorów Festiwalu dla osób szczególnie zasłużonych dla filmu dla młodego widza. Oprócz nagród „dorosłego” jury, swoją nagrodę „Marcinka” przyznaje jury dziecięce oraz nagrodę „Marcina” – jury młodych.

Sprzedaż biletów już ruszyła, więc upewnijcie się, że w pierwszej kolejności odwiedzicie stronę festiwalu Ale Kino!, gdzie możecie zapoznać się z programem, a następnie wypełnicie pozostałe wolne miejsca w salach rezerwując bilety również na festiwalowej stronie.

Dołącz do walki o równość i wolność!

Ale Kino! to ponad 150 filmów (pełnometrażowych i krótkometrażowych), ponad 100 seansów, ponad 200 gości, ponad 20 tysięcy widzów. Filmy konkursowe wyłoniono spośród trzech i pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń. Poza konkursem funkcjonują także sekcje specjalne: Panorama, Ale Kino! z piłką Ale Kino! z historią, Ale Kino! z rodziną czy Ale Kino! najnajmłodszego widza. Odbywają się również liczne wydarzenia towarzyszące: Wielka Przygoda z Filmem, Warsztaty Filmuj z Gwiazdą, Ale Kino! Mikołaj na Wspólnej, działania z Polską Światłoczułą, a do tego Industry/ Education Pro czy Forum Nauczycieli i Filmowców przeznaczone dla profesjonalistów z branży oraz pedagogów z pasją.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂