Dzieło sztuki, które jest widoczne tylko, gdy świeci słońce

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W indyjskim mieście Panaji pojawiła się instalacja, którą można zobaczyć, tylko gdy słońce jest w zenicie.

Czas działa cuda. Czas jest ruchomy. Czas jest ponad nami, ale pozostawia cień za sobą. Czas znika. Czas jest iluzją. Cienie tych słów pojawiają się na ulicy indyjskiego miasta, gdy zawieszone powyżej litery oświetla słońce. Kształt i pochylenie liter zmieniają się w zależności od godziny – w zenicie napis jest najbardziej widoczny, im bliżej zachodu słońca tym bardziej się pochyla. Instalacja została wykonana przez ulicznego artystę Daku, który korzysta z techniki shadow art.

Wykorzystywanie słońca i cieni, jakie dzięki niemu padają, daje nieograniczone możliwości. Sprawia, że sztuka żyje, płynie i porusza się wraz z płynącym czasem – bo o czas tutaj chodzi. Czas jest ruchomy to jedno ze zdań, które zawiera w sobie instalacja; instalacja, która zmienia się wraz z czasem. Tekst jest niewidoczny o zmierzchu oraz w zachmurzone dni; zachwyca tylko o określonej porze. Gdy świecie słońce, litery padają na przechodniów, bezczelnie przypominając im o upływającym czasie.

- Advertisement -

Wydrukowany z betonu most oddany do użytkowania!

Teoria czasu została wielokrotnie wykorzystywana przez Daku. Zabawę z cieniem i słońcem można dostrzec nie tylko w indyjskim Panjim – artysta stworzył podobny koncept na jednym z budynków w Mumbaju. Gdy świeci słońce, na budynek padają cienie w kształcie liter. Wiek rok miesiąc dzień godzina minuta miłość przeszłość relacja pamięć kolor prawda… i wiele innych słów, które mają związek nie tylko z czasem, ale i z życiem, pojawiają się na budynku.

fot: źródło
fot: źródło

Instalacja nosi tytuł Czas zmienia wszystko. Jak próbuje przekazać Daku, zmienia nie tylko nasze życie, ale zmienia nawet jego własną sztukę, która wyostrza się w słoneczne dni, a zanika, gdy tylko słońce znajdzie się za chmurami. Jego instalacja wygląda idealnie tylko przez ułamek sekundy, a następnie ruch słońca wydłuża litery, rozmywa je coraz bardziej, aż w końcu napis przestaje być czytelny. A kolejnego dnia proces się powtarza.

Daku tworzy sztukę uliczną, co umożliwia mu bezpośredni kontakt z odbiorcą. Co więcej, jego instalacje zawierają głównie słowa – indyjski artysta „nakłada” wyrazy na przestrzeń miejską, chcąc zaintrygować, poruszyć. Jego koncepcja czasu sama czasowi ulega, co potęguje jej wydźwięk, a to wszystko występuje przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i minimalizmu. Z niecierpliwością czekamy na więcej od tego anonimowego twórcy.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl