Strona główna Ciekawostki Wydrukowany z betonu most oddany do użytkowania!

Wydrukowany z betonu most oddany do użytkowania!

0
Wydrukowany z betonu most oddany do użytkowania!

Technologia drukowania przestrzennego rozwinęła się w szalonym tempie, kiedy w 2006 roku powstał pierwszy prototyp drukarki przemysłowej. Na przestrzeni ostatnich 13 lat druk 3D zaliczył progres w zastraszającym tempie. Dziś drukujemy już domy, jedzenie, protezy medyczne, a nawet stuprocentowo funkcjonujący most z betonu.

Przeczytaj: Rewelacyjne projekty szyldów ze strony studentów poznańskiego ASP! 

12 stycznia w przemysłowej dzielnicy Baoshan w Shanghaiu oddano do użytku największy funkcjonujący most wydrukowany w technologii 3D. Konstrukcja została zaprojektowana przez profesora Xu Weiguo z uniwersytetu Tsinghua na specjalizacji architektury. Łącząc siły z centrum badań nad architekturą cyfrową profesor Weiguo zebrał zespół, który umożliwił zrealizowanie rekordowego projektu. Konstrukcja ma długość 26.3 metra i jest 3.6 metra szeroka. Projekt czerpie inspirację ze starożytnego mostu z łukowymi segmentami z kamienia, który znajduje się w Zhaoxian w Chinach.

Przeczytaj: Nowe, bezpośrednie połączenie z Warszawy do Azji

Zanim przystąpiono do realizacji mostu, wykonano jego prototyp w skali 1:4, który wskazał na kilka elementarnych błędów konstrukcyjnych. Pozwoliło to określić maksymalny udźwig docelowej konstrukcji, a tym samym ilości ludzi, jaka jednocześnie może znaleźć się na moście. Gotowy most został zrealizowany w specjalnej technologii drukowania betonu stworzonej od podstaw przez profesora Xu Weiguo i jego zespół. Całość została wydrukowana przed dwa robotyczne ramiona drukujące, a cały proces zajął 450 godzin.

Wszystko wskazuję na to, że drukowanie 3D jest technologią na tyle rozwiniętą, że powinniśmy się przyzwyczaić do jej coraz bardziej powszechnych zastosowań. W ostatnich latach eksperymentuje się również z drukiem żywych tkanek, co umożliwi na gigantyczny rozwój medycyny. Jeśli więc technologia znacznie ułatwia procesy w skali mikro, jak protezy i tkanki, oraz w skali makro jak domy czy mosty, warto śledzić dalszy rozwój tej dzieciny. Kto wie jak jeszcze drukarki ułatwią nam życie.

źródło: designboom.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!