Drewniany wieżowiec. Norweskie ekobudownictwo

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Skandynawia po raz kolejny zaskakuje. Niedawno pisaliśmy o Danii, w której powstała najbardziej przyjazna środowisku elektrownia na świecie ze zjazdem narciarskim na dachu. Obecnie Norwegia ukończyła budowę drewnianego wieżowca, który jest znacznie bardziej eko od standardowych drapaczy chmur. Czy prośrodowiskowa tendencja utrzyma się wśród skandynawskich krajów?

Wszystko na to wskazuje. Przykładem innowacyjnego, a jednocześnie przyjaznemu środowisku, budownictwa, jest drewniany wieżowiec Mjøstårnet. Został wzniesiony w niewielkim mieście Brumunddal. Do jego budowy wykorzystano technikę CLT – drewniane płyty różnią się od tradycyjnego drewna tym, że są odporne na ogień. Największy minus drewna jako materiału budowlanego został wyeliminowany. Za to pojawiło się sporo plusów.

Dotychczas korzystano przede wszystkim z cementu i stali, których produkcja nie jest korzystna dla środowiska. Wytworzenie tony cementu może spowodować emisję nawet tony dwutlenku węgla. Korzystanie z drewna CLT jest znacznie bardziej ekologiczne.

- Advertisement -

Mjøstårnet  nie jest jedynym w pełni drewnianym wieżowcem. Istnieje jeszcze tylko jeden inny budynek tego typu – Treet w norweskim Bergen. Z drewna próbowała skorzystać także Kanada, w której powstał Brock Commons Tallwood House. Jednak ten drapacz chmur nie jest całkowicie drewniany – opiera się na betonowym szkielecie. Mjøstårnet zrezygnował z takiego rozwiązania.

Przeczytaj: Innowacyjna Kopenhaga – stok narciarski na dachu elektrowni

Szerokie możliwości drewnianego budownictwa ukazała firma AB Invest oraz norwescy architekci z Voll Arkitekter. Zaprojektowany przez nich budynek okazał się najwyższym drewnianym wieżowcem świata oraz trzecim co do wielkości budynkiem w Norwegii. Wieżowiec stał się siedzibą restauracji, hotelów, biur, apartamentów, które rozciągają się przez aż 18 pięter.

Laminowane drewniane płyty zastąpiły tradycyjne, mało ekologiczne budulce. Drewno zaistniało nie tylko na fasadzie, ale również odgrywa sporą rolę wewnątrz – wykorzystano je nawet przy budowie szybów windowych.

Pozyskanie drewna do budowy wieżowca nie było trudne w okolicach Brumunddal. Miasto otaczają lasy, dlatego też przemysł drzewny jest na wysokim poziomie. Dzięki temu zaoszczędzano na transporcie, magazynowaniu materiałów, co znacząco obniżyło kosztu budowy. Co więcej, do budowy wieżowca użyto jedynie jednego dźwigu. Mjøstårnet jest symbolem ekobudownictwa, które łączy w sobie wsparcie lokalnego przemysłu oraz niskie koszty. Czy możemy się spodziewać, że drewno zagości na dobre wśród nowoczesnej architektury?

fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl