Strona główna Społeczeństwo Niewidzialna Wystawa – Otwórz oczy

Niewidzialna Wystawa – Otwórz oczy

0
Niewidzialna Wystawa – Otwórz oczy

Warszawa, Praga, Budapeszt – w tych miastach funkcjonuje niewidzialna wystawa, podczas której można poczuć na własnej skórze, z czym zmierzają się niewidomi.

Niewidzialna Wystawa to interaktywna podróż w świat całkowitej ciemności. Wystawa jest w pełni wyciemniona – nie można dostrzec własnej dłoni. Brak opasek na oczy, które w każdej chwili można ściągnąć. Uczestników otacza jedynie ciemność. Przez godzinę zwiedzający muszą zaufać jedynie zmysłom węchu, dotyku i słuchu. Przez godzinę czują się tak, jak niewidomi przez całe swoje życie. Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć Ci oczy? – pytają organizatorzy.

Przewodnikami uczestników są osoby niewidome lub niedowidzące. Zaprowadzają zwiedzających do kolejnych punktów wystawy, gdzie czekają na nich kolejne wyzwania. Opisują kolejne pokoje, aby zwiedzający nie czuli się pozostawieni na pastwę losu. Zapłacenie za kawę w barze? Poruszanie się po mieście? Codzienne czynności zmieniają się w prawdziwą próbę sił. O ile na co dzień większość tych zadań wykonujemy automatycznie, bez większego zastanowienia, o tyle podczas Niewidzialnej Wystawy pojawią się nowe emocje, strach, niepewność.

fot: źródło

To wszystko pozwoli zrozumieć świat niewidomych znacznie lepiej i skonfrontować się z ich codziennością. Dopiero w momencie takiej próby jak ta, jaką proponuje nam warszawska Niewidzialna Wystawa, możemy w pełni poczuć trudności niewidomych. Poczuć je na własnej skórze.

Niewidzialna Wystawa spotkała się w dużej mierze z pozytywnym odbiorem. Nie spodziewałam się, że wizyta tak bardzo zmieni moje poglądy. Człowiek uzmysławia sobie jaki jest bezradny, gdy wyłączy jeden zmysł – wypowiada się zwiedzająca. Po wizycie w Niewidzialnej Wystawie wielu gości zaczyna zwracać uwagę na przystosowanie miasta do osób niewidomych. Wrażenie jakie wywarła na mnie ta wystawa jest nie do opisania. Po wyjściu byłam cała roztrzęsiona – dzieli się wrażeniami kolejny zwiedzający.

Niewidzialna Wystawa mieści się w budynku Millenium Plaza przy Alejach Jerozolimskich 123A w Warszawie.

Ceny biletów w dni powszednie (od poniedziałku do piątku):

  • Bilet normalny (dorośli) – 25 zł.
  • Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) – 22 zł.
  • Bilet grupowy – 18 zł.

Ceny biletów w weekend (sobota, niedziela) oraz dni świąteczne:

  • Bilet normalny (dorośli) – 29 zł.
  • Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) – 26 zł.
  • Bilet grupowy – 22 zł.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl