Strona główna Świat Innowacyjna Kopenhaga – stok narciarski na dachu elektrowni

Innowacyjna Kopenhaga – stok narciarski na dachu elektrowni

0
Innowacyjna Kopenhaga – stok narciarski na dachu elektrowni
Copenhill, big.dk, fot. Rasmus Hjortshoj

Budynki elektrowni czy spalarni śmieci zazwyczaj lokalizowane są na obrzeżach miast, gdyż negatywnie wpływają na okoliczny krajobraz. Kopenhaga sprzeciwiła się takiemu rozwiązaniu i postanowiła zamienić nieciekawy budynek w atrakcję. Jednocześnie maksymalnie dbając o dobro środowiska.

Wizjonerski projekt Bjarke Ingelsa, kierownika duńskiej pracowni BIG, zakłada połączenie elektrowni ze stokiem narciarskim. Aż trudno to sobie wyobrazić, jednak jego spektakularny plan został wcielony w życie, a testujące osoby już spróbowały swoich sił na stoku. Copenhill zostanie oddana do użytku w maju tego roku. W założeniach szusować po budynku elektrowni mają nie tylko mieszkańcy Kopenhagi, ale również podróżni – Bjarke Ingels uczynił z nieciekawej spalarni śmieci atrakcję turystyczną.

Wybudowanie stoku narciarskiego na budynku elektrowni nie jest jedynym innowacyjnym rozwiązaniem, jaki został wprowadzony. Architekci z pracowni BIG wykorzystali maksymalnie możliwości współczesnej technologii, aby ograniczyć tworzenie zanieczyszczeń. Spalarnia śmieci Copenhill ma być jednym z najbardziej czystych i najbardziej ekologicznych obiektów tego typu. Ze spalanych śmieci będzie wytwarzana czysta energia, dzięki której aż 150 000 domów uzyska ciepło, a 550 000 prąd. Takie rozwiązanie pozwala zachować równowagę w środowisku i zamiast produkowania zanieczyszczeń wytwarza efektywną energię.

Przeczytaj także: Polska firma zrealizowała projekt dla CIA!

Copenhill, big.dk, fot. Rasmus Hjortshoj
Copenhill, big.dk, fot. Rasmus Hjortshoj

Z komina Copenhill zamiast brudnego dymu będzie ulatywać okręg pary wodnej. Tuż obok narciarskiego zjazdu zostanie otwarta kawiarnia, w której będzie można odpocząć po szusowaniu. Spalarnia śmierci oraz elektrownia Copenhill mieści się budynku wysokim na 90 metrów, dzięki czemu stanowi również doskonały punkt widokowy – rozciągający się z niej widok na miasto zapiera dech w piersiach.

Bjarke Ingels jest wyjątkowym architektem, którzy ostro sprzeciwia się tworzeniu projektów, stanowiących pomnik ich twórców. Jego celem jest wznoszenie budynków, które pełnią wiele dodatkowych funkcji, wnoszą pozytywny akcent w rozwój miasta.. Zrównoważony rozwój jest jedną z głównych ideologii duńskiego architekta, co udowadniają jego projekty. Na oryginalnym koncepcie Copenhill zyskują nie tyko mieszkańcy i turyści, ale również środowisko

Kopenhaga jest pierwszym miastem, w którym pojawił się obiekt łączący w sobie tak wiele rozmaitych funkcji. Bjarke Ingels przetarł szlaki dla kolejnych, równie innowacyjnych twórców, dzięki czemu w przyszłości może pojawiać się coraz więcej odważnych, prekursorskich projektów. Czy tego typu rozwiązania zawitają do Polski?

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl

Artykuł: źródło