Innowacyjna Kopenhaga – stok narciarski na dachu elektrowni

0
2776
Copenhill, big.dk, fot. Rasmus Hjortshoj

Budynki elektrowni czy spalarni śmieci zazwyczaj lokalizowane są na obrzeżach miast, gdyż negatywnie wpływają na okoliczny krajobraz. Kopenhaga sprzeciwiła się takiemu rozwiązaniu i postanowiła zamienić nieciekawy budynek w atrakcję. Jednocześnie maksymalnie dbając o dobro środowiska.

Wizjonerski projekt Bjarke Ingelsa, kierownika duńskiej pracowni BIG, zakłada połączenie elektrowni ze stokiem narciarskim. Aż trudno to sobie wyobrazić, jednak jego spektakularny plan został wcielony w życie, a testujące osoby już spróbowały swoich sił na stoku. Copenhill zostanie oddana do użytku w maju tego roku. W założeniach szusować po budynku elektrowni mają nie tylko mieszkańcy Kopenhagi, ale również podróżni – Bjarke Ingels uczynił z nieciekawej spalarni śmieci atrakcję turystyczną.

Wybudowanie stoku narciarskiego na budynku elektrowni nie jest jedynym innowacyjnym rozwiązaniem, jaki został wprowadzony. Architekci z pracowni BIG wykorzystali maksymalnie możliwości współczesnej technologii, aby ograniczyć tworzenie zanieczyszczeń. Spalarnia śmieci Copenhill ma być jednym z najbardziej czystych i najbardziej ekologicznych obiektów tego typu. Ze spalanych śmieci będzie wytwarzana czysta energia, dzięki której aż 150 000 domów uzyska ciepło, a 550 000 prąd. Takie rozwiązanie pozwala zachować równowagę w środowisku i zamiast produkowania zanieczyszczeń wytwarza efektywną energię.

Przeczytaj także: Polska firma zrealizowała projekt dla CIA!

Copenhill, big.dk, fot. Rasmus Hjortshoj
Copenhill, big.dk, fot. Rasmus Hjortshoj

Z komina Copenhill zamiast brudnego dymu będzie ulatywać okręg pary wodnej. Tuż obok narciarskiego zjazdu zostanie otwarta kawiarnia, w której będzie można odpocząć po szusowaniu. Spalarnia śmierci oraz elektrownia Copenhill mieści się budynku wysokim na 90 metrów, dzięki czemu stanowi również doskonały punkt widokowy – rozciągający się z niej widok na miasto zapiera dech w piersiach.

Bjarke Ingels jest wyjątkowym architektem, którzy ostro sprzeciwia się tworzeniu projektów, stanowiących pomnik ich twórców. Jego celem jest wznoszenie budynków, które pełnią wiele dodatkowych funkcji, wnoszą pozytywny akcent w rozwój miasta.. Zrównoważony rozwój jest jedną z głównych ideologii duńskiego architekta, co udowadniają jego projekty. Na oryginalnym koncepcie Copenhill zyskują nie tyko mieszkańcy i turyści, ale również środowisko

Kopenhaga jest pierwszym miastem, w którym pojawił się obiekt łączący w sobie tak wiele rozmaitych funkcji. Bjarke Ingels przetarł szlaki dla kolejnych, równie innowacyjnych twórców, dzięki czemu w przyszłości może pojawiać się coraz więcej odważnych, prekursorskich projektów. Czy tego typu rozwiązania zawitają do Polski?

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl

Artykuł: źródło