Dni Twierdzy Poznań 2022 już w najbliższy weekend

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W ten weekend odbędzie się X edycja Dni Twierdzy Poznań. Z tej okazji przygotowano dla mieszkańców bardzo dużo atrakcji! Dzięki nim poznacie lepiej miasto. Możecie zwiedzić schrony czy forty.

Dni Twierdzy Poznań to jedna z najpopularniejszych imprez plenerowych w mieście. W tym roku przygotowano dla Was rekordowo bogaty program! W tym roku Dni Twierdzy odbędą się w weekend 27-28 sierpnia.

W ten weekend będzie można wziąć udział w ponad 30 atrakcjach. To ciekawy pomysł na zwiedzenie i poznanie miasta. Można odwiedzić na przykład aż 7 dużych fortów.

- Advertisement -

„Oferta nie jest przeznaczona tylko dla osób, które są wkręcone w temat fortyfikacji i historii. Można zobaczyć, do jak różnych celów te fortyfikacje współcześnie służą. Są muzeami, służą społecznościom lokalnym, są ważną częścią systemu przyrodniczego miasta, są zabytkami” – mówi Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

„Można wybrać się na wycieczkę i na przykład odwiedzić najstarszy zabytek, jaki prezentujemy, czyli relikty grodu Mieszka I” – dodał.

Czytaj: W Poznaniu jest najniższe bezrobocie w całej Polsce

Twierdza Poznań to jedna z największych twierdz XIX-wiecznej Europy złożona łącznie z 18 fortów. XIX-wieczne budowle obronne są największą atrakcją podczas Dni Twierdzy Poznań. Otoczone są fosą i mają mnóstwo zakamarków, korytarzy, a także pomieszczeń.

Mieszkańcom i turystom udostępnione zostaną m.in. Fort Ia (ul. Warowna), Fort IIa (ul. Kurlandzka), Fort III w Nowym Zoo przy ul. Krańcowej, Fort IVa (ul. Lechicka 637), Fort Va „Bonin” na Piątkowie pomiędzy ulicami: Wojciechowskiego, Lechicką i Księcia Mieszka I, Fort VI (ul. Lutycka), niedawno odnowiony Fort VII (Muzeum Martyrologii Wielkopolan – pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach zorganizowany przez Niemców, ul. Polska). Dodatkowo odkryć będzie można schrony, jak np. ten, który znajduje się przy ul. Kościelnej 50 lub Jackowskiego 5-7.

Czytaj: Poznań: od sierpnia na Łazarzu płatne parkowanie będzie aż do 20:00

Możecie też wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Cytadeli albo też nocą wraz z pasjonatami podziemi odkryć niedostępne na co dzień części tego miejsca.

X Dni Twierdzy: nowości w programie

W tym roku nowością jest Schron Jva, Kawaleryjskie Koszary Poznańskiego Garnizonu między Matejki a Ułańską, Podziemia Pomnika Ofiar Czerwca 1956 (Święty Marcin), spacer po reliktach podziemi Fortu Winiary (Park Cytadela) oraz gra turystyczna śladami średniowiecznych murów miejskich.

Podczas Dni Twierdzy Poznań można zwiedzać obiekty reprezentujące średniowiecze, czasy nowożytne, wiek XIX i Twierdzę Poznań, okres I i II wojny światowej, a także zimną wojnę. Uzupełnieniem są rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne, gry i filmy.

Zwiedzanie części fortów jest bezpłatna, a niektórych w cenie: 10 zł (normalny), 5 zł (ulgowy). Większość fortów jest dostępna między godz. 11 a 16 (Fort III tylko o godz. 19.30). Szczegółowe dni otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Dni Twierdzy Poznań, KLIKAJĄC TUTAJ.


Do zobaczenia!