Czarnobyl – miasto, które zasnęło.

0
1197

Katastrofa Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Dziś, po 33 latach od wybuchu miasto to, choć wyludnione, zacznie niebawem przyciągać rzesze turystów. Dlaczego? Odpowiedź niemalże nasuwa się sama… Serial  produkcji HBO 'Czarnobyl’ z pewnością zainspiruje do wycieczek masy widzów z całego świata.

Skażenie radioaktywne Czarnobyla i  jego pobliskich okolic sprawiły, iż władze Ukrainy stworzyły ponad trzydzieści lat temu specjalną strefę zamkniętą (tzw. CEZ,Chernobyl Exclusion Zone) by uchronić ludzi przed tragicznymi skutkami promieniowania.

Mimo, iż przez wiele lat teren Czarnobyla i okolic był silnie skażony promieniowaniem i bardzo niebezpieczny, z upływem czasu ludzie zaczęli  jednak wracać na opuszczone tereny. Zaczęli pojawiać się dawni wysiedleńcy, naukowcy, złodzieje, którzy zapragnęli wzbogacić się na ludzkiej tragedii, a nawet fani postapokaliptycznego klimatu.

Dziś ta ściśle strzeżona i niegdyś bardzo niebezpieczna zdrowotnie strefa staje się powoli atrakcją turystyczną. Takie 'must have’ zwłaszcza dla podróżujących influencerów, ale nie tylko…

Czy jest to dobre rozwiązanie? Czy po upływie trzydziestu lat od tych dramatycznych wydarzeń możemy uznać, że Czarnobyl jest miejscem bezpiecznym i atrakcyjnym turystycznie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Miejsce jest raczej bezpieczne…, poniekąd atrakcyjne turystycznie, ale tylko dla ludzi o silnych nerwach. Dla ludzi, którzy są na tyle dojrzali emocjonalnie, by z szacunkiem poruszać się po terenie na którym rozegrała się  w latach 80-tych tragedia wielu ludzi.

Zobacz także:  Slab City – ostatnie wolne miasto na świecie?

Krótka historia Czarnobyla 

26 kwietnia, rok 1986.  Czasy, w których powoli samoorganizowało się społeczeństwo ukraińskie. Dzień, który zmienił życie tysięcy ludzi. Wybuch reaktora jądrowego Elektrowni w Czarnobylu stał się jedną z największych katastrof  w dziejach energetyki jądrowej. Na skutek wybuchu skażeniu promieniotwórczemu mógł ulec teren nawet do 146 000 km^2 . Głównie były to pogranicza Ukrainy, Białorusi oraz Rosji, jednak zagrożona skażeniem promieniotwórczym była praktycznie cała Europa. Chmury radioaktywnych pierwiastków rozprzestrzeniały się bardzo szybko. Tuż po katastrofie z użytku wyłączono strefę obejmującą ponad 2500 tysiąca km^2, ewakuowana została również cała ludność miasta Prypeć, zabito tysiące napromieniowanych zwierząt, a po tętniącym życiem mieście pozostawiono głuchą ciszę na wiele dekad.

Aż tu nagle, po tylu latach od tragedii… Czarnobyl zaczyna być „na topie”. Jakkolwiek to brzmi. Produkcja HBO ponoć ma odzwierciedlać rzeczywistość… Krótki, acz treściwy serial, przejaskrawiony, czy taki o… w punkt? Torrenty aż parują, choć to zakazane. Ale czego człowiek nie zrobi, by być na bieżąco… By móc zabłysnąć w oceanie internetu, pochwalić się swoją ogromną wiedzą na temat wybuchu elektrowni.

Obejrzyjmy zatem wszyscy ten serial, lecz skonfrontujmy go z rzeczywistością. Postawmy się na miejscu osób pamiętających tę katastrofę. Wielu z nich już dawno zmarło, wielu w tej chwili kona na raka, który rozwinął się przez lata. Dopiero potem jedźmy na wycieczkę. Trzeźwi, wyspani i pełni współczucia, bo w Czarnobylu i mieście Prypeć zobaczymy potęgę natury zostawionej samopas i czasu, który stanął w miejscu.

Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7Łódź

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl