Strona główna Ciekawostki Nowy Jork: uderz w worek treningowy i wyładuj złość

Nowy Jork: uderz w worek treningowy i wyładuj złość

0
Nowy Jork: uderz w worek treningowy i wyładuj złość
truththeory.com

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, chęć sprostowania oczekiwaniom – to wszystko sprawia, że we współczesnych ludziach coraz więcej frustracji. Nowy Jork wyszedł naprzeciw potrzebom i zainstalował worki bokserskie, w które można uderzać, aby wyładować złość.

Ten ciekawy projekt powstał w ramach NYCxDESIGN, festiwalu designu. Tysiące projektantów z całego globu wzięło udział w wydarzeniu, tworząc liczne wystawy, instalacje i performersy. Jednym z nich był nietypowy projekt studia nazwanego donttakethisthewrongway.

Nasza koncepcja bada możliwości w projektowaniu wspólnych przestrzeni dla emocji, z którymi wszyscy się spotykamy. Podróżując z punktu A do punktu B potrafimy mieć do czynienia z dużą liczbą frustracji. To naturalne, jesteśmy ludźmi. Publiczny worek bokserski stanowi punkt wyjścia dla tych emocji i może być sposobem na rozwiązywanie problemów osobistych w przestrzeni miejskiej, bez niszczenia przestrzeni publicznej. – wypowiada się dtttww.

Założenia są bardzo proste. W przestrzeni miejskiej – na słupach, na latarniach  – pojawiły się żółte worki treningowe. Przechodzący nowojorczycy mogą w nie z całej siły uderzać, aby wyzwolić negatywne emocje. Twórcy zastrzegają, że każdy, kto zdecyduje się na skorzystanie, robi to na własne ryzyko. Dodają również, że możliwe jest przytulanie miękkiego worka bokserskiego. Wszystko w zależności od potrzeb.

Żółte niczym nowojorskie taksówki świetnie wpisują się infrastrukturę miejską. Wielu mieszkańców zakłada, że powinny zostać w mieście już na zawsze. Niestety, NYCxDESIN trwa jedynie kilkanaście dni – wraz z końcem festiwalu zniknęły worki, pozwalające wyładować frustracje. Jednak duży entuzjazm wśród mieszkańców pozwala założyć, że projekt może doczekać się kontynuacji.

Prawdopodobnie to proste rozwiązanie pozytywnie wpłynęłoby na mieszkańców również innych miast. Nowy Jork należy do jednych z najtłoczniejszych, najbardziej stresogennych, jednak bez wątpienia w polskich miastach podobne rozwiązanie również by się sprawdziło. Uderzanie w publiczne worki pozwala wyładować złość w zdrowy i nieszkodzący nikomu sposób. Co myślicie o zrealizowaniu podobnego projektu w Polsce?

Przeczytaj także:

Auchan w Krakowie wprowadza ciche godziny!

Szkółka dla syren we Wrocławiu?

Ranking najbardziej przyjaznych weganom miast na świecie. Warszawa w czołówce!