Strona główna Ciekawostki Collegium Altum w Poznaniu dostanie taras widokowy!

Collegium Altum w Poznaniu dostanie taras widokowy!

0
Collegium Altum w Poznaniu dostanie taras widokowy!

Poznań nie jest najbardziej turystycznym miastem w kraju, mimo to jego oferta dla przyjezdnych jest całkiem spora i dynamicznie się rozszerza o nowe atrakcje. Brakuje jednak w mieście punktów, gdzie można sfotografować panoramę miasta. Wygląda na to, że to się może już niedługo zmienić.

Zobacz też: Poznański teatr buduje szkołę w Tanzanii! 

Taras widokowy w Collegium Altum, czyli najbardziej charakterystycznej dominancie na panoramie Poznania, funkcjonował do 2004 r. Niestety po 2004 roku w budżecie miasta nie starczyło środków na inwestycję w budynek pod kontem turystyki. Uczelnia potrzebowała także kolejnych sal wykładowych, wkrótce więc pomieszczenia na 18. piętrze zostały wykorzystane do celów dydaktycznych. Od tamtego czasu brakuje w Poznaniu miejsc, z których można byłoby obserwować panoramę całego miasta.  Jednak najprawdopodobniej na początku przyszłego roku Poznań odzyska taras widokowy z prawdziwego zdarzenia. Oprócz niego na XVIII piętrze Collegium Altum powstanie restauracja na co najmniej 250 miejsc. Wiadomo już, że zainteresowanej firmie, udało się już uzyskać zgodę na sprzedaż alkoholu. Bez tego, jak się dowiedzieliśmy, trudno byłoby pozyskać zainteresowanego wynajęciem XVIII piętra Collegium Altum.

Uzyskaliśmy już zgodę senatu uczelni, która była konieczna do wynajęcia piętra zainteresowanej firmie.

Do rozmów z inwestorem włączyło się miasto, a temat tarasu widokowego został poruszony już kilka miesięcy temu podczas posiedzenia Komisji Rewitalizacji. Jej przewodnicząca, radna PO Małgorzata Woźniak jest w dużej mierze odpowiedzialna za znalezienie firmy, która wyraziła chęć nie tylko na zagospodarowanie przestrzeni pod biznes, ale także udostępnienie jej części dla ogółu, w celach turystycznych.

– Cieszę się, bo znalazłam się w odpowiednim czasie i miejscu, by podjąć takie działania, tym bardziej, że miasto nie ma środków by wybudować taras widokowy od podstaw – zauważa radna. – Życie w centrum wymiera, a taki punkt w pewnym stopniu pozwoli je przywrócić – dodaje M. Woźniak.

To dobry moment na rozpoczęcie tej inwestycji. Prowadzona rewitalizacja ścisłego centrum Poznania pozwoli uwspółcześnić okolicę i nadać jej bardziej przyjazny ton. Oddany już do użytku odcinek ulicy święty Marcin [czytaj tutaj], który jest w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem Uniwersytetu Ekonomicznego wydaje się być prognozą dobrych zmian, które zajdą w całej okolicy. Być może w końcu centrum miasta zostanie oddane mieszkańcom oraz turystą, stanie się bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów i wyeliminuje niepotrzebny zgiełk i zanieczyszczenie powodowane przez intensywny ruch samochodowy.

Jeśli wszystko się powiedzie, będzie to obiekt, którego nam w Poznaniu brakowało i z pewnością podniesie on atrakcyjność Śródmieścia. Powstanie miejsce spotkań kultury, artystów, biznesu – komentuje Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Collegium Altum nie jest jednak jedynym punktem widokowym jaki Poznań ma w ofercie. Powstały niedawno przy rondzie Kaponiera budynek biurowo-użytkowy jest ze względu na lokalizacje równie dobrym punktem do podziwiania panoramy miasta, jest jednak niższy od budynku uniwersyteckiego o całe 10 metrów.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

źródło: głoswielkopolski.pl