Strona główna Fakty Co działo się w Polsce w 2018?

Co działo się w Polsce w 2018?

0
Co działo się w Polsce w 2018?

Podsumowanie roku jest bardzo trudne, szczególnie współcześnie, gdzie codziennie dostajemy setki informacji i mając kontakt z siecią trzymamy rękę na pulsie cały czas. Jednak w 2018 roku wydarzyło się w Polsce sporo rzeczy, które dość mocno namieszały w przeszłości i mocno wpłyną na nas w kolejnych latach. Oto niektóre z nich.

23 marca pod hasłem „Czarny Piątek” w wielu miastach Polski odbył się protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Była to reakcja na procedowany w Sejmie obywatelski projekt „Zatrzymać aborcję”, który zakładał wykreślenie jednej z przesłanek do legalnej aborcji, a konkretnie tzw. aborcję eugeniczną. Najwięcej osób zebrało się w Warszawie, gdzie według ratusza protestowało 55 tys. osób.

11 marca był pierwszą niedzielą z obowiązującym zakazem handlu (ustawa weszła w życie 1 marca). W kolejnych miesiącach roku mieliśmy po dwie niedziele handlowe. W 2019 r. zakupy będzie można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami). Zakaz handlu nie dotyczy m.in. stacji benzynowych, aptek, kwiaciarni, piekarni, cukierni czy kiosków. W niedziele czynne są kawiarnie, restauracje, kina. Jednak rosnąca mechanizacja może w kolejnym roku zrobić spore zamieszanie. W Poznaniu istnieje już sklep otwarty 365, który w ogóle nie ma pracowników. 

Od 25 maja w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, czyli RODO. Przyjęte w maju 2016 r. przez UE ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych ma zharmonizować przepisy w całej Wspólnocie. RODO stanowi, że przetwarzanie danych będzie możliwe za wyraźną zgodą tego, kogo dotyczą. Przewiduje kary za naruszenie prawa do ochrony danych – do 20 mln euro lub 4 proc. obrotu firmy. Unijne przepisy przyznają osobom, których dane dotyczą, prawo do ich usunięcia, w tym tzw. prawo do bycia zapomnianym.

Rok 2018 przede wszystkim stał pod znakiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok odbyło się wiele wydarzeń nawiązujących do tej okazji. Główne obchody odbyły się 11 listopada. Rano rozpoczęły się uroczystości na placu Piłsudskiego z udziałem najważniejszych osób w państwie. Później ulicami Warszawy przeszedł marsz „Dla Ciebie Polsko” na czele którego szedł prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Marsz został podzielony na dwie części. W pierwszej szli przedstawiciele władz państwowych a w drugiej narodowcy. Łącznie w wydarzeniu udział wzięło 250 tys. osób.

Finałowe starcie Polski i Brazylii było wisienką na torcie kończących się mistrzostw świata we Włoszech i w Bułgarii. Dla wielu ekspertów to zestawienie finalistów było zaskakujące ze względu na obecność biało-czerwonych. Dla nas pozytywne jest to, że Polacy pod wodzą Vitala Heynena obronili mistrzostwo świata z 2014 roku!

Wiele z tych zmian dotyczy bezpośrednio każdego z Nas. Sądzę jednak, że są to zmiany na lepsze. Jako naród jesteśmy coraz bliżej siebie a jednocześnie coraz bardziej świadomi globalnie i przyjaźnie nastawieni do otaczającej nas rzeczywistości. Polskość nie jest taką straszną, co zresztą próbuje nam pokazać Bolesław Chromry w swojej ostatniej publikacji. Życzę sobie, i Wam żeby kolejny rok był spokojny w granicach rozsądku, bo wiemy już, że potrafimy się jako naród zjednoczyć, kiedy ktoś zadziera z naszymi prawami. Jak będzie trzeba wyjdziemy na ulice i w 2019!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂