Strona główna Historia Aż 9 nowych murali powstanie na poznańskich Winogradach!

Aż 9 nowych murali powstanie na poznańskich Winogradach!

0
Aż 9 nowych murali powstanie na poznańskich Winogradach!

Nowe murale w Poznaniu! W wyniku konkursu na realizacje muralu streszczającego najnowszą historię Polski wygrała realizacja Murall!

Zobacz też: Pierwsza podwodna restauracja w Norwegii – f7city.pl

Studio Murall to Dominik Dziedzina, który od lat realizuje większe lub mniejsze projekty malarskie na ścianach budynków. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych realizacji jest mural na poznańskiej Śródce. Ostatnio studio, wraz z Moniką Rygielską oraz Agnieszką Skowrońską wygrało konkurs, w wyniku którego powstanie 9 murali opisujących historię NSZZ Solidarność!

Nowe murale pojawią się na wieżowcach na os. Wichrowe Wzgórze, wzdłuż Al. Solidarności i będą przedstawiały wydarzenia z najnowszej historii Polski, między innymi te związane z „Solidarnością”. Docelowo do 2024 roku powstanie aż 9 wielkoformatowych realizacji. Jedna z nich będzie portretem Lecha Wałęsy, bo jak tłumaczyli zwycięzcy konkursu, jest on czytelnym symbolem „Solidarności”. Będą też murale nawiązujące do życia codziennego w PRL, czerwcowych wyborów, wprowadzenia stanu wojennego czy porozumień sierpniowych.

Konkurs na projekt dziewięciu wielkoformatowych murali zorganizowały Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Winogrady” i wielkopolska „Solidarność”. Jak tłumaczą organizatorzy, ich tematyka musiała być inspirowana historią NSZZ „Solidarność”, a zwłaszcza datami, których okrągłe rocznice będą obchodzone w najbliższych latach, jak np. świętowana dzisiaj 30-letnia rocznica częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. Malowidła pojawią się na ścianach szczytowych bloków nr 2-5 oraz 17-21 na os. Wichrowe Wzgórze.

Bloki stoją w dwóch grupach, dlatego podzieliliśmy projekt na dwa okresy. Pierwszy, do powstania Solidarności włącznie z tym wydarzeniem, symbolizowanym przez wizerunek Lecha Wałęsy oraz późniejszy, zakończony wolnymi wyborami 4 czerwca – mówi Dominik z grupy Murall

Zobacz też: Festiwal Ethno Port po raz kolejny w Poznaniu! 

Zwycięski projekt wybierali także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także legenda „Solidarności” – Janusz Pałubicki. Grupa artystyczna otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 12 tys. zł.

Jak informują organizatorzy, pierwszy mural powstanie jeszcze w tym roku na ścianie wieżowca nr 3 na os. Wichrowe Wzgórze. Kolejne będą pojawiały się cyklicznie aż do 2024 r.

źródło: WhiteMAD

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7warszawa.pl