Strona główna Fakty Coraz więcej miast z hulajnogami elektrycznymi!

Coraz więcej miast z hulajnogami elektrycznymi!

0
Coraz więcej miast z hulajnogami elektrycznymi!

W związku z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństw, coraz większą popularnością cieszą się pojazdy elektryczne. Kiedy jeszcze kilka lat temu pojawiały się samochody na prąd, koncept wydawał mi się abstrakcyjny. Dzisiaj, mijany każdego dnia na ulicy przez elektryczne pojazdy mniejszego kalibru uświadamiam sobie, że przyszłość jest dzisiaj.

Dziś coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że nasza przyroda nie zniesie wszystkiego. Musimy się o nią troszczyć. Pojazdy elektryczne wpisują się doskonale w ten trend. Zerowa emisja spalin, prawie zerowa emisja hałasu, ilość elementów składowych nawet kilkaset razy mniejsza, niż w przypadku samochodu.

Dlaczego hulajnoga elektryczna staje się tak popularna? To proste, daje Ci ona nieograniczoną wolność poruszania się po mieście. Możesz nią dojeżdżać z domu do pracy i z powrotem na jednym ładowaniu. Poruszasz się 4 x szybciej niż pieszo, zupełnie bez wysiłku. W kilka sekund złożysz ją i zabierzesz do autobusu, tramwaju, metra. Swobodnie zmieści się ona też w bagażniku Twojego auta. Nie płacisz za bilety ani parkingi.

Pierwszy Polski serial na Netflixsie! Przeczytaj o premierze „1983”.

Pierwszym polskim miastem, w którym Lime zainstalował system wypożyczania hulajnóg na minuty, jest Wrocław. Teraz będzie to możliwe także w Poznaniu. Po rowerach, samochodach i skuterach mieszkańcy Poznania mogą od wtorku korzystać także z elektrycznych hulajnóg, które można wypożyczyć w mieście na minuty. Elektryczne hulajnogi dostępne będą przez cały rok. W aplikacji Lime widoczne są jeszcze mapy Łodzi, Gdańska i Krakowa, co sugeruje, że e-hulajnogi mogą się w nich pojawić lada dzień.

Kolejna firma wprowadza do Poznania nowoczesne rozwiązania świetnie funkcjonujące w innych miastach europejskich. Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które będą miały takie hulajnogi i to od razu ich konkretną liczbę, 200 sztuk – mówił Jacek Jaśkowiak,  prezydent Miasta Poznania.

Przygotuj się na nadchodzący adwent! | F7Poznań

Jak korzystać?

Najpierw trzeba zainstalować bezpłatną aplikację Lime ze sklepu AppStore i Google Play. Można w niej zlokalizować hulajnogę, sprawdzić poziom naładowania i prognozowany zasięg elektrycznej hulajnogi.

Przejazdy można opłacać na dwa sposoby – albo podpiąć pod usługę kartę płatniczą/ kredytową, z której pobierane będą pieniądze po zakończeniu jazdy, albo doładować nasze konto Lime z góry. Przy doładowaniu za 100 zł dostajemy gratis 5 zł, natomiast przy 250 zł – 15 zł.

Żeby wypożyczyć hulajnogę trzeba ją zlokalizować na mapie w aplikacji, a następnie w przestrzeni miejskiej. Należy kliknąć na przycisk skanowania w dolnej części aplikacji i poszukać kodu QR umieszczonego na kierownicy. Jeśli nie da się go zeskanować, można wpisać go ręcznie. Jeśli jest natomiast zbyt ciemno – skorzystać z latarki. Wypożyczenie kosztuje 2 złote za rozpoczęcie jazdy i 50 groszy za każdą jej minutę.

Aktywowana hulajnoga sygnalizuje swoją gotowość zaświeceniem się czerwonych światełek z tyłu, a  także uruchomieniem prędkościomierza, który pokazuje również stan naładowania akumulatora. Za przyspieszenie odpowiada manetka pod prawą ręką, a hamujemy podobną manetką po lewej stronie kierownicy. Pojazdy wyposażone są też w dzwonek, który oprócz funkcji sygnalizacyjnej na drodze pomaga również w jej zlokalizowaniu. Po skończonej jeździe wystarczy wybrać opcję blokady w aplikacji.

– Hulajnogi Lime nie mają stacji dokujących – wystarczy odblokować wybrane urządzenie stojące na chodniku i można ruszać w drogę. Po zakończonej podróży zostawiamy hulajnogę w dowolnym, bezpiecznym miejscu dla kolejnej osoby. Dzięki temu hulajnoga elektryczna może pomóc w szybszym pokonaniu ostatniego fragmentu podróży do domu lub pracy – tłumaczy Marek Łusiak.

Hulajnogi osiągają maksymalną prędkość 25 kilometrów na godzinę, mają zasięg maksymalnie 35 kilometrów i silnik o mocy 250 Watt.

Więcej informacji na temat Lime oraz zasad bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych dostępnych jest na stronie: www.li.me. Polska strona Lime jest obecnie przygotowywana i wkrótce będzie dostępna. Hulajnogi, które zostały zaparkowane w nieprawidłowy sposób można zgłaszać bezpośrednio w aplikacji lub pod numerem 32 224 71 22.

PS: Jeśli nie jesteście przekonani do funkcjonalności nowych rozwiązań i chcecie się wobec nich zdystansować albo po prostu trochę pośmiać z obecnych trendów to mam rozwiązanie. Serial South Park jakiś czas temu poświęcił cały odcinek zjawisku jakim są skutery miejskie. Można go obejrzeć za darmo TUTAJ. Miłej zabawy 🙂

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂