113 uchodźców z Afganistanu przyleciało do Poznania

0
413
Poznań. Zdjęcie: pixabay.com

113 uchodźców z Afganistanu aktualnie przebywa w jednym z hoteli w Poznaniu. Do Polski trafiło mniej osób, niż przewidywano. Na przeszkodzie stanęły problemy prawne, część uchodźców nie miała przy sobie żadnych dokumentów. 

Wszyscy uchodźcy, którzy przylecieli do Polski są bezpieczni i czują się dobrze. 113 osób z Afganistanu od soboty przebywa w poznańskim hotelu. Wszyscy są zdrowi, nie są zarażeni koronawirusem, ale obecnie przebywają na kwarantannie.

Na miejscu są głównie rodziny. Mamy kobietę, która jest w 8 miesiącu ciąży, jest również kobieta z miesięcznym niemowlakiem. Zakwaterowanie to pokoje jedno- i dwuosobowe. Mamy tutaj 3 posiłki dziennie – informuje Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

Damian Duda dodał także, że do Polski przyleciało mniej Afgańczyków, niż planowano. Część została na miejscu przez problemy prawne, ponieważ niektórzy uchodźcy nie mieli żadnych dokumentów tożsamości. 

Czytaj: Lech Poznań rusza z żeńskim futbolem!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa było przygotowane na przyjazd aż 500 uchodźców. 

Gdy uchodźcom skończy się kwarantanna, będą oni mogli poruszać się po Polsce w towarzystwie wolontariuszy. Będzie to dla nich czas na zapoznanie się z naszą kulturą i historią.

Chcemy, żeby to był czas spędzony przyjemnie, biorąc pod uwagę fakt widma wojny, przed którym udało się ich ewakuować do naszego kraju – dodał Duda. 

Afgańczycy zostaną w Polsce do trzech miesięcy.Czytaj: Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych