Będąc w Toruniu obowiązkowo musisz odwiedzić słynne na cały kraj Żywe Muzeum Piernika. W tym miejscu poczujesz się jak uczeń własnoręcznie wyrabiając ciasto i przekładając je do dowolnych foremek, z których powstaną pyszne pierniki. Będziesz je mógł zjeść na miejscu lub zabrać na pamiątkę.
Pierniki nie bez dwóch zdań słodka wizytówka Torunia. Na piętrze zabytkowego spichrza toruńskiej starówki mieści się Żywe Muzeum Piernika. To interaktywna placówka muzealna, pierwsza tego typu w Europie, gdzie można wziąć aktywny udział w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według receptur sprzed 500 lat.
Żywe Muzeum Piernika mieści się przy ulicy Rabiańskiej 9 i zostało założone przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku. W tym miejscu można magicznie przenieść się w czasie i przestrzeni do XVI- wiecznej piekarni, gdzie odbywa się produkcja pierników według starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi.
Przeczytaj także gdzie warto pojechać na wycieczkę w jesienne weekendy – f7city.pl
Goście odwiedzający muzeum mogą wszystko obejrzeć na własne oczy oraz sami wziąć udział w procesie powstawania wyrobów korzennych wypieków – pośród zapachów imbiru, kory cynamonowej i kardamonu muszą przesiać mąkę, utłuc przyprawy i wyrobić ciasto i umieścić je w ozdobnych foremkach. Następnie ciasto trafia do pieca, a goście muzeum w oczekiwaniu na gotowe pierniki słuchają toruńskich legend.
W muzeum znajduje się również sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Godziny otwarcia Muzeum: codziennie w godz. 10-18 (ostatnie wejście o godz. 17.00).
W 2016 roku Żywe Muzeum Piernika ustanowiło Rekord Polski w największym sercu z piernika. Serce liczyło 12 m2 i ważyło 238 kg.
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl
Atrakcja Torunia ma na swoim koncie wiele wyróżnień:
- Pomysł na stworzenie Muzeum Piernika został nagrodzony przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga, która w 2006 przyznała założycielom laury w II edycji konkursu Mini-przedsiębiorca Roku.
- W 2008 roku w konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną muzeum otrzymało Certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2008”.
- W 2012 roku w konkursie National Geographic Traveler Muzeum Piernika zostało uznane jednym z 7 Nowych Cudów Polski.
- W 2015 roku Żywe Muzeum Piernika zostało odznaczone Certyfikatem Jakości serwisu TripAdvisor.
- Żywe Muzeum Piernika zostało mianowane przez The Huffington Post jednym z miejsc na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2015 roku.
- W 2016 roku Żywe Muzeum Piernika znalazło się wśród 10 najciekawszych muzeów w Polsce według rankingu Pascala, „Pomysł na Polskę” – to jedyna wyróżniona placówka z Torunia
- W 2017 roku w konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną muzeum otrzymało Złoty Certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2017″.
Przebywając w Toruniu koniecznie należy odwiedzić to miejsce, by poznać historię piernika, jak i historię Torunia 🙂
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!
Zdjęcia: facebook.com
Źródło: pl.wikipedia.org