Zobaczcie nowy najdłuższy most świata – liczy 55 km!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W 2018 roku Chiny otworzą najdłuższy most na świecie stanowiący jedno z największych osiągnięć współczesnej inżynierii. Most, który zabierze Chiny w przyszłość. 

Jego koszt szacuje się na 16 miliardów dolarów. Będzie miał długość 55 kilometrów i połączy trzy miasta: Hong Kong, Makao i Zhuhai. Dzięki swojemu położeniu ogromna konstrukcja skróci podróż między wymienionymi miastami z 4 godzin do 30 minut. Most nazwano mostem Hong Kong-Zhuhai-Makau.

- Advertisement -

Konstrukcję mostu rozpoczęto w 2009 roku, a do jego budowy użyto 420 tysięcy ton stali. To 60 razy więcej niż wykorzystano przy konstrukcji wieży Eiffla.

Według twórców, most zaprojektowano, aby działał nawet przez sto lat, a chińskie media określają go jako największe osiągnięcie w dziejach transportowego przemysłu.

Projekt składa się z wiszącego mostu, podwodnego tunelu na głębokości ponad 40 metrów i trzech sztucznych wysp usypanych na jego drodze. Inżynierowie twierdzą, że most przetrzyma trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera. Most wyznaczył też nowe standardy w budownictwie oraz w inżynierii, które weszły już do użytku na całym świecie.

Chiny liczą, iż ogromne koszty projektu zwrócą się m.in. dzięki wpływom z turystyki, szczególnie gdyby mostem mogłyby też jeździć pociągi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, most zostanie oddany do użytku w połowie 2018 roku.

PRZECZYTAJ TAKŻE: W Norwegii otwarto najpiękniejszą toaletę publiczną na świecie

Początkowo planowano udostępnienie go do ruchu w październiku 2016 r., struktura została ukończona w dniu 14 listopada 2017 r. i planuje się otwarcie na ruch kołowy w dniu 1 lipca 2018 r.

Jest to jeden z najdłuższych stałych połączeń na świecie i jest ważnym punktem na tym obszarze.

Zdjęcie główne: twitterr.com/Hong Kong