Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Wiosna nadchodzi dużymi krokami. Dzień jest coraz dłuższy, a noc krótsza. W związku z tym już niedługo czeka nas zmiana czasu na letni. Kiedy dokładnie powinniśmy przestawić zegarki? 

W Polsce dwa razy w roku odbywa się zmiana czasu. Od 1966 roku wskazówki przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca (czas letni) i ostatnią niedzielę października (czas zimowy). Wcześniej zmiana czasu na letni odbywała się w kwietniu, maju, a w 1957 roku – aż w czerwcu.

- Advertisement -

Technicznie zmiana czasu na letni polega na przesunięciu wskazówek zegarków z godziny 2 na godzinę 3. Śpimy o godzinę „krócej”, żeby mieć „dłuższy” dzień, żeby lepiej wykorzystać światło słoneczne i dzięki temu oszczędzać energię elektryczną.

W 2018 roku zegarki z godziny 2 na godzinę 3 należy przestawić – 25 marca. 

Aktualnie w wielu urządzeniach elektronicznych nie trzeba bawić się w przestawianie zegarków. Godzina zostanie przestawiona automatycznie. Gorzej z tą zmianą w przypadku transportu (lotniczego i kolejowego) oraz rozbudowanych systemów informatycznych.

Czy taka zmiana czasu rzeczywiście ma sens? 

Od wielu lat w Polsce i Europie politycy spierają się czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy zrezygnowali ze zmiany czasu. W lutym Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zniesienia podziału na czas letni i zimowy. Za przyjęciem dokumentu głosowało 384 eurodeputowanych — za było 153 głosy, przecie 12 głosów, 12 osób się wstrzymało.

W Polsce także z taką inicjatywą występowało wcześniej PSL. Jednak jak często bywa w polityce, na rozmowach się skończyło i żadne decyzje nie zapadły, więc 25 marca 2018 roku należy pamiętać o przestawieniu zegarków.

Źródło: polskatimes.pl/wiadomosci.onet.pl/
Zdjęcie główne: pixabay.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zmiany w Kodeksie pracy – szef będzie miał problem ze zwolnieniem pracownika.