Zdrowie na talerzu. Co jeść dla zdrowia i urody?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

„Zielono mi” – tak powinien mówić nasz pełen zdrowego jedzenia talerz. Ale postaram się rozwinąć to bardziej, żebyście nie okazało się iż Wasz talerz będzie pełen zielonych żelek. 😉 

Zdrowie to podstawa. Bez niego nie możemy cieszyć się życiem, bawić się ani pracować. I pomimo, że czasem samo pojęcie „zdrowie” brzmi dla nas zbyt abstrakcyjnie, to gdy słyszymy: „uroda”, „forma”, w naszych głowach zaświeca się lampka, mówiąca: „chcę”. O ile dawniej to właśnie kobiety przykładały większą wagę do zdrowego odżywiania i dobrego samopoczucia, w obecnych czasach zapotrzebowanie na zdrowe jedzenie jest podobne u obu płci. I bardzo dobrze. Bo to właśnie od odpowiedniej diety wszystko się zaczyna. Pozytywne samopoczucie, świetna kondycja i w końcu satysfakcjonujący wygląd. W powiedzeniu: „jesteś tym co jesz” jest wiele prawdy. Być może po spożyciu posiłku w McDonaldzie nie zamienisz się w tłustego cheeseburgera, ale czując się ociężały i ospały prędzej przypominasz ciężkostrawnego fastfooda niż pożywną, warzywną sałatkę. 😉

- Advertisement -
źródło: pixabay.com

 

Chcieć znaczy móc, więc bierzemy się do wyjaśniania, co jeść by dobrze wyglądać i czuć się lekko. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że ilość kalorii musi się zgadzać z naszym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym (ok. 2 000 kcal). Jeżeli będziemy jeść same rzeczy zaliczane do zdrowych, ale dostarczymy ich organizmowi  za dużo, niestety też może nas zaskoczyć nadwaga. Oczywiście 100 kcal z sałaty, a z czekolady, to zupełnie inne ilości produktów. Jednak nie możemy jeść tylko i wyłącznie warzyw.  Powinniśmy dostarczać w każdym posiłku zarówno węglowodany, białka jak i tłuszcze. Niektóre kobiety zupełnie nie słusznie unikają tłuszczy, których całkowita eliminacja może spowodować szybkie odczuwanie głodu i spożywanie większej ilości węglowodanów, co z kolei negatywnie odbija się na sylwetce.

Najwięcej witamin posiadają warzywa i powinniśmy dodawać je do każdego posiłku, jednak jedzenie wyłącznie warzyw też nie jest dobre, gdyż to tylko węglowodany, a organizm potrzebuje jeszcze dwóch pozostałych makroskładników.  Bardzo niskokaloryczna jest sałata i kapusta, toteż często stosuje się je w dietach odchudzających. Również nie należy się bać ogórków, które składają się w większości z wody. Z kolei brokuł i kalafior zawierają dużą ilość błonnika i witamin dzięki czemu bardzo dobrze sycą. Dużą uwagę poświęćmy zielonym warzywom, a także natkom koperku, pietruszki czy szczypiorku. Te warzywa pozytywnie wpływają na sylwetkę, cerę i włosy. Z kolei marchewka dostarcza witaminę A, niezbędną dla prawidłowego wzroku, ale również ładnego wyglądu cery.

źródło: pixabay.com

 

Owoce. Im również należy się uwaga. Jednak w ich przypadku należy zwrócić uwagę na fakt, że zawierają cukry proste, nie można więc jeść ich bez ograniczeń przez cały dzień. Jednak na pewno lepiej sięgnąć po jabłko czy nawet banana, niż po czekoladowego batona. Każdy owoc to dawka cennych witamin. Arbuz jest chwalony ze względu na dużą zawartość wody, dzięki czemu jest niskokaloryczny. Z kolei truskawki, maliny, śliwki – to owoce z naszych, polskich ogrodów i sadów, które są najzdrowsze. Sałatka owocowa to wspaniały deser lub przekąska, zwłaszcza doceniana podczas upalnych, letnich dni.

źródło: pixabay.com

 

Ale nie samymi warzywami i owocami człowiek żyje. Pozostając przy węglowodanach, warto sięgać po produkty zbożowe. Zdecydowanie zdrowsze od produktów z wysoko przetworzonej pszenicy, będzie pieczywo graham. Bardzo pożywne jest również pieczywo żytnie lub orkiszowe. Wartościowe dla organizmu są kasze: gryczana, jęczmienna i jaglana. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na ryż, jednak o wiele zdrowszy od standardowego białego jest ten brązowy.

źródło: pixabay.com

Czas przejść do tego co daje nam białko. „Wszystkożercy” nie będą mieć z tym problemu, gdyż dużą zawartością białka cieszą się mięsa, szczególnie wart uwagi jest drób oraz wołowina. Alternatywą mięs są również ryby czy owoce morza. Białko w mniejszych ilościach występuje również w jajach i nabiale, a także w produktach roślinnych jak soja, czy tofu, jednak białko pochodzenia roślinnego jest znacznie gorzej przyswajane przez człowieka.

Co do tłuszczu, dajmy sobie spokój z wysoko przetworzonymi tłuszczami trans, takimi jak: margaryna, olej palmowy czy słonecznikowy, które prowadzą do problemów z cholesterolem i otyłości. Postawmy na produkty takie jak: olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany, nasiona słonecznika, orzechy, tłuste ryby, tran, awokado, naturalne masło.

źródło: pixabay.com

Na koniec warto pamiętać, aby oprócz „zdrowego talerza” gościła na naszym stole szklanka wody, której w ciągu dnia powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry. Woda wspomaga oczyszczanie organizmu i pomaga w odczuwaniu sytości. Zamiast wody, możesz postawić na zieloną herbatę,  lub mniej popularne, a równie zdrowe herbaty jak czerwona czy biała.