Zaskakujące wyniki wyborów w USA

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Amerykanie zadecydowali o składzie Izby Reprezentantów i Senatu. Wypadające w połowie rządów prezydenta midterm election przejdą do historii z wielu względów. Po raz pierwszy zagłosowało ponad 100 milionów osób, po raz pierwszy ponad 100 kobiet zasiądzie w Izbie Reprezentantów. Zasiądzie tuż obok licznych mniejszości.

Donald Trump znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi, przesyconych faszystowskimi, rasistowskimi czy szowinistycznymi poglądami. Sprzeciw wobec jego działań rośnie – stąd też rekordowa liczba osób, biorących udział w głosowaniu w połowie jego kadencji. Po raz pierwszy w trakcie midterm election zagłosowało ponad 100 milionów osób, co jest ogromnym sukcesem, zwłaszcza, że wybory kongresowe były przez Amerykanów lekceważone i cieszyły się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż wybory prezydenckie. Do głosowania zachęcali wszyscy – od influencerek na Instagramie, przez popularnych na całym świecie celebrytów, aż po Obamę. Jak zagłosujecie, możecie uratować komuś życie; to nie zdarza się często tymi słowami Barack Obama podkreślał znaczenie wyborów i nawiązywał do planowanej reformy, który może pozbawić miliony chorych ludzi polis ubezpieczeniowych.

Przeczytaj także: Pociągiem z Wrocławia do Wiednia i Budapesztu.

- Advertisement -

Republikanom udało się utrzymać większość w Senacie, jednak Donald Trump stracił swoją przewagę w Izbie Reprezentantów. Wszelkie inicjatywy ustawodawcze muszą zostać zatwierdzone przez obie Izby, stąd też kontrowersyjne reformy Trumpa mogą zostać wstrzymane. Jest to ogromny sukces opozycji, zwłaszcza, że Izba Reprezentantów kontroluje również budżet państwa.

Trump umieścił na Twitterze informacje, jakoby wyniki wyborów były dla niego wielkim sukcesem. Tymczasem Amerykanie nie tylko pozbawili go większości w jednej z Izb, ale również wprowadzili do Kongresu osoby, o których Donald Trump nie wypowiada się pochlebnie. Prezydent USA publicznie krytykuje mniejszości, nie szczędzi obrzydliwych i krzywdzących słów w stronę kobiet.

Donald Trump nie wierzy w istnienie globalnego ocieplenia. Prawdopodobnie nie wierzył również, że straci większość. A już zwłaszcza na rzecz wyszydzanych przez siebie mniejszości.

Alexandria Ocasio-Cortez została wybrana przez Nowy York. Jest najmłodszą kobietą, jaka kiedykolwiek weszła do Kongresu.

fot: źródło

Teri Johnston została pierwszą lesbijską wybraną na burmistrza Key West na Florydzie.

fot: źródło

Minnesota wybrała Ilhan Omar, a Michigan Rashidę Tlaib – są to pierwsze muzułmanki powołane do Kongresu. Rasida Tlaib jest również pierwszą amerykańską Palestynianką.

fot: źródło

Jared Polis zostanie pierwszym otwarcie homoseksualnym gubernatorem Stanów.

fot: źródło

Nima Kulkarni jest pierwszą Hinduską w Izbie Reprezentantów.

fot: źródło

Tennessee będzie miało pierwszą kobietę senator, Marshę Blackburn

fot: źródło

Veronica Escobar i Sylvia Garcia to pierwsze Latynoski w Izbie Reprezentantów.

fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się tutaj ? 

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7dobry.com

Zdjęcie: źródło