Nowa inwestycja we Wrocławiu. Powstają tu zbiorniki retencyjne

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

To dopiero druga taka inwestycja w Polsce! Na Popowicach we Wrocławiu powstają zbiorniki retencyjne. 

We Wrocławiu rusza nowa wodna inwestycja w Porcie Południowym przy ulicy Długiej, w ramach której powstaną zbiorniki retencyjne oraz dodatkowe funkcjonalności. O co w tym wszystkim chodzi? Wszystkiego dowiecie się poniżej. 

W ramach tej inwestycji powstaną 4 zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 60 tysięcy metrów sześciennych. Nie znajdziemy podobnych obiektów w Polsce, ponieważ taka budowa odbyła się wcześniej tylko w Warszawie. Teraz inwestycja rozpoczyna się we Wrocławiu i będzie przełomowa dla mieszkańców tego miasta.

- Advertisement -

Inwestycja jest odpowiedzią na zmiany klimatyczne. We Wrocławiu już od około 10 lat obserwujemy zmianę struktury opadów. Wyniki są takie, że mamy coraz częściej długie okresy suszy, po których następują gwałtowne ulewne deszcze. Właśnie przed tymi ulewnymi deszczami, które często powodują lokalne podtopienia chcemy się zabezpieczyć – Mówi Martyna Bańcerek, rzecznik pasowy MPWiK.

Czytaj: Na Rondzie pl. Powstańców Śląskich powstaje miejska plaża ze sceną muzyczną

Budowa nowej inwestycji wiąże się nie tylko z nową infrastrukturą, ale także z nowymi pomysłami. Jednym z takich pomysłów jest odciążenie oczyszczalni na Janówku. Jak więc będą działać zbiorniki?

– W momencie gdy nad Wrocławiem pojawią się duże opady deszczu, powstające ścieki popłyną do zbudowanych zbiorników retencyjnych a nie do oczyszczalni na Janówku. Dopiero w momencie gdy oczyszczalnia będzie mniej obciążona pracą zgromadzone wcześniej ścieki opadowe zostaną do niej przesłane. Wtedy na Janówku będą oczyszczone, a dopiero później oddane do Odry – dodaje Bańcerek.

Czytaj: Powrót Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Nowy pokaz specjalny!

Budowa zbiorników retencyjnych wchodzi w ostatni etap prac. Wszystkie zbiorniki zostały już wykonane i przeszły próby szczelnościowe (w tym celu wykorzystano wodę z Odry). W ramach tych prac nie zostały wykonane same zbiornik. Powstała również przepompownia ścieków i infrastruktura towarzysząca.

Inwestycja ta warta jest 77,8 mln zł netto, a cały projekt 160 mln zł netto.