Wyjątkowy tramwaj wyruszy na tory w Poznaniu

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

To będzie niezapomniana przygoda dla miłośników komunikacji miejskiej – już w tę niedzielę, po raz pierwszy w tym sezonie, na tory w Poznaniu wyjedzie wyjątkowy tramwaj silnikowy Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer. Będziecie mogli skorzystać z linii turystycznych 0, 100 i 102. 

Wyjazd tego tramwaju zawsze wzbudza wiele emocji i dużo zainteresowania. I nie ma się co dziwić, w końcu jest on ozdobą historycznego taboru MPK Poznan. 

Wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Odbudowany tramwaj z 1898 roku już w tę niedzielę (29 maja) będzie kursował na linii historycznej H razem z wagonem doczepnym Carl Weyer (pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku).

- Advertisement -

Tramwaj linii H będzie kursował po trasach:

  • GAJOWA/STARE ZOO – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – plac Ratajskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI

Odjazdy z przystanku Stare ZOO przy ul. Gajowej: godz. 11.45, 12.45, 14.00, 15.00, 16.00

  • PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – plac Ratajskiego – Mielżyńskiego – Fredry – Most Teatralny – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – GAJOWA/STARE ZOO

Odjazdy z przystanku Plac Wielkopolski: godz. 12.05, 13.05, 14.30, 15.30, 16.20.

Musicie wiedzieć: tramwaj może zabrać tylko tyle pasażerów, ile ma miejsc siedzących. Pojazd nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich – po drodze nie będziecie mogli wsiąść czy wysiąść. Na linii historycznej będzie obowiązywać taka sama taryfa jak na liniach turystycznych

Kolejny wyjazd tramwaju Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer planowany jest na niedzielę, 5 czerwca.

Czytaj: Skoki bungee nad Maltą będą niezapomnianą przygodą!

„Helmut”, historyczny autobus i Maltanka

Także w ten weekend wystartują linie turystyczne: tramwajowa 0 i autobusowa 100, a w sobotę także linia 102.

Linia 0 rozpocznie się w sobotę i będzie to „Helmut”, czyli tramwaj GT8, a w niedzielę – skład z należącym do MPK S.A. w Krakowie tramwajem 4N1. Na linii 102, która uruchamiana jest tylko w soboty, po raz pierwszy w tym sezonie wyjedzie charakterystyczny, żółty DAF.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

Z kolei na linię 100 przewidziano Jelcza PR110 i Ikarusa (sobota) oraz Ikarusa i Neoplana N4020 (niedziela). Neoplan to pierwszy niskopodłogowy autobus miejski w Polsce – w 1994 roku został zakupiony przez warszawskiego przewoźnika od Biura Handlowego Neoplan Polska, prowadzonego wówczas przez Krzysztofa Olszewskiego, późniejszego założyciela Solarisa. Po zakończeniu służby firma Solaris Bus & Coach odkupiła go i odrestaurowała, a w tym roku  udostępniła MPK Poznań z myślą o poznańskich liniach turystycznych.

Dostępna będzie również Kolejka Parkowa Maltanka. W weekendy działa ona od godziny 10:00 do 19:00. Kursy odbywają się do 30 minut. Dzięki tej kolejce szybko możecie dojechać do Term Maltańskich czy Nowego Zoo. 

 Zapraszamy na przejażdżkę!