Z jakiego powodu tracimy cenne lata życia w Warszawie?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Życie w dużym mieście ma swoje zalety i wady. Do zalet oczywiście należy bliskość sklepów, szkół, szpitali, punktów usługowych, restauracji, barów, galerii handlowych. Do wad możemy zaliczyć codzienne stanie w korkach, wdychanie spalin, praca ponad siły i długie kolejki do lekarza. 

1. ŚREDNIA DŁUGOŚĆ ŻYCIA

- Advertisement -

Średnia długość życia w Warszawie wynosi 76,1 roku w przypadku mężczyzn i 82,3 w przypadku kobiet. To drugi wynik w Polsce. W Krakowie wiek wynosi 76,3 roku i 82,6 lat. Niestety nie wszędzie sytuacja jest optymistyczna, wszystko zależy od dzielnicy. Mężczyźni na Pradze Północ żyją średnio o 5 lat krócej niż statystyczny warszawiak.

2. DOJAZD DO PRACY – tracimy 30 240 godzin 

W drodze do pracy, obojętnie czy w autobusie czy we własnym samochodzie – spędzamy w ciągu życia prawie 3,5 roku. I tak w Warszawie nie jest najgorzej. Gorzej jest w Poznaniu i aglomeracji śląskiej.

3. SMOG – tracimy 29 miesięcy

Jasne jest, że zanieczyszczone powietrze skraca nam życie, w przypadku smogu w Warszawie jest to 29 miesięcy. To i tak mniej niż w Krakowie (43), czy Katowicach (35), ale więcej niż w Szczecinie (19), Koszalinie (15), Gdańsku i Olsztynie (16). Stolica jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast Polski.

4. KOLEJKI DO LEKARZA 

Problem długich kolejek do przychodni i szpitali dotyczy całej Polski. W Warszawie do gabinetu okulisty trzeba czekać prawie 65 dni (dane na podstawie: kolejki.nfz.gov.pl). Dla porównania – w Łodzi oczekiwać się będzie tylko 22 dni, w Rzeszowie około 44 dni. Najgorzej wypada Kraków – tam musimy czekać 98 dni.

5. KORKI – tracimy 233 dni 

Kto mieszka w mieście, wie co to znaczy godziny szczytu. Spędzamy w korkach średnio 35 minut, czyli 175 minut (nie całe 3 godziny) tygodniowo, 8400 minut rocznie (140 godzin), co daje 233 dni w ciągu całego aktywnie zawodowo życia.

6. KRÓCEJ ŚPIMY, PRACUJEMY DŁUŻEJ 

Siedzimy dłużej w pracy, w domu spędzamy mniej czasu, mamy wiele spraw na głowie i wszystko odbija się na naszym śnie. Przeciętny Francuz przesypia 540 minut (9 godzin), mieszkaniec Indii 8 godzin i 48 minut, a rodacy w Warszawie śpią 8 godzin i 28 minut.

7. CZĘŚCIEJ CHORUJEMY

Warszawiacy zdecydowanie częściej chorują i umierają na choroby układu oddechowego. Niebagatelny procent zgonów dotyczy także chorób układu pokarmowego i układu krążenia. Wszystkie dolegliwości wiążą się najczęściej ze stresem i życiem w pośpiechu.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl. Zdjęcie: ©Polska Press

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Żywność nadal gwałtownie drożeje. Takiego wzrostu cen nie było od 5 lat!