Strona główna Ciekawostki Wojciech Mazolewski Quintet „Komeda”

Wojciech Mazolewski Quintet „Komeda”

0
Wojciech Mazolewski Quintet „Komeda”

Wojtek Mazolewski Quintet to jeden z projektów Mazolewskiego, współczesnego polskiego basisty i kontrabasisty jazzowego, znanego między innymi z projektów Pink Freud, Baaba czy Jazzombie. Wojtek Mazolewski Quintet „Komeda” to specjalny projekt koncertowy poświęcony muzyce Krzysztofa Komedy. Mazolewski i muzycy jego kwintetu Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki od lat inspiruje się muzyką tego wyjątkowego artysty. Jednak impulsem do zagłębienia w jego twórczość był zeszłoroczny koncert WMQ w Londynie podczas prestiżowej serii „Church of Sound”. Zespół Wojtka Mazolewskiego prócz autorskich kompozycji zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt „Polish Jazz” poświęconym legendom polskiego jazzu w tym w dużej części muzyce Komedy.

Tej jesieni zespół zaprezentuje pełny koncertowy program z muzyką tego artysty. Jak zawsze po zespole Wojtka Mazolewskiego możemy spodziewać się nieoczywistych aranżacji, prezentujących świeże współczesne spojrzenie na dorobek Krzysztofa Komedy.

Sprawdź TUTAJ jak ruszyć z biznesem 🙂

Krzysztof Komeda (Krzysztof Trzciński) to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków wszech czasów. Urodzony w Poznaniu w 1931 już w wieku 7 lat rozpoczął grę na fortepianie. Jego kariera jazzowa od tego momentu nieustanie się rozwijała, mimo, że z wykształcenia przyszło mu być lekarzem laryngologiem. W Polsce jest pionierem jazzu nowoczesnego, na całym świecie znany ze swoich kompozycji i muzyki filmowej. Napisał muzykę do 65 filmów, w tym do wielu dzieł Romana Polańskiego. Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu określanego jak polska szkoła jazzu, który po jego śmierci miał gigantyczny wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej.

Prywatnie wybitny kompozytor był wielką zagadką. Praktycznie jedyne wspomnienia, które po nim pozostały istnieją w pamięci jego żony. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było. Więcej o tym wybitnym muzyku można dowiedzieć się ze świetnie napisanej książki Magdaleny Grzebałkowskiej Komeda. Osobiste życie jazzu.

Przed Halloween, przed Świętem Zmarłych. Przeczytaj o czym pisał Adam Mickiewicz.

Wybuchowe koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają sie echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina.

Lekarz, który został legendą jazzu? Przeczytaj gdzie jeszcze może zaprowadzić Cię hobby!

Ostatni studyjny album zespołu pt .„POLKA”uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty, a publiczność wypełniała sale w 21 krajach na ponad 200 koncertach. Fenomen WMQ zauważyły polskie i zagraniczne media. Portal JazzSoul.pl napisał: „Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów.”

Prestiżowy amerykański magazyn jazzowy „DownBeat” przyznał albumowi „Polka – Worldwide Deluxe Edition” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek a angielski portal „Kind of Jazz” uznał go za jednego z kandydatów do tytułu „Płyty Roku”. Amerykański portal Stereogum wybrał „Polkę” obok albumu m.in Weyna Shortera do grona najlepszych płyt sierpnia.To nie pierwsze wyróżnienia dla kwintetu Wojtka przyznane przez zagraniczne media. W zeszłym roku utwór „Theme de YoYo” z singla „London” (wydawca Lanquidity Records) został wybrany przez legendę brytyjskiego radia BBC, Gillesa Petersona do pięćdziesiątki najlepszych utworów jazzowych 2017 roku.

BILETY DO KUPIENIA TUTAJ