XXXIII Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu. Do tego czasu w stolicy Francji dojdzie do wielu przebudów w infrastrukturze, między innymi planowana jest rewitalizacja terenów zielonych w okolicy wieży Eiffla.
Zobacz też: Jak powinien funkcjonować skup opakowań?
Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Projekt wykorzystywał doświadczenia epoki i jej konstruktora, Gustave’a Eiffela, w budowie kolejowych mostów stalowych. Po 20 latach budowla miała być rozebrana, lecz Eiffel nie chciał do tego dopuścić i założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Dzisiaj jest to najwyższy i najbardziej rozpoznawalny budynek Paryża. Stał się wizytówką miasta, dlatego tereny pobliskie również muszą prezentować najwyższy poziom.
Studio architektoniczne Gustafson porter + bowman, które wygrało konkurs na realizację przestrzeni zaproponowało połączenie pobliskich parków w celu stworzenia jednego, nieprzerwanego pasu zieleni idącego wzdłuż promenady. Co roku wieżę Eiffla odwiedza ponad 30 milionów turystów, ważne jest więc, żeby przestrzeń była im przyjazna. Realizacja zakłada więc usunięcie ruchu drogowego. Miejsce ulic zastąpią fontanny i większe zagęszczenie flory. Pod samą wieżą pojawią się nowe udogodnienia dla turystów, np. miejsce na pozostawienie bagażu, czy więcej kas biletowych. Żeby jednak nie zakłócać widoku, zostaną one zanurzone w ziemi i otoczone roślinnością.
Zobacz też: 15 najniebezpieczniejszych dróg na świecie – f7city.pl
Zieleń miasta ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców miast. Drzewa dają kontakt z przyrodą, obniżają poziom stresu (np. poprzez szum liści).Zieleń w mieście jest także miejscem występowania ptaków, a te również wyraźnie dodatnio wpływają na psychikę człowieka poprzez śpiew i możliwość częstej obserwacji zachowania. Właściwie dobrane gatunki i odmiany drzew podkreślają urodę architektury i dają mieszkańcom miast możliwość cieszenia oczu ładnym pokrojem, spektakularnym kwitnieniem, ciekawymi jesiennymi przebarwieniami. Dobrze skomponowane zestawienia roślin kształtują poczucie estetyki, szczególnie wśród najmłodszych i uwrażliwiają ich na problemy przyrody.
Przygotowanie przestrzeni dla odwiedzających będzie kosztować 40 milionów euro. Początkowy etap przebudowy planowo zostanie zrealizowany do Igrzysk Olimpijskich, natomiast kolejne udoskonalenia projektu będą wdrażane aż do roku 2030.
źródło: designboom
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!
Koniecznie odwiedź www.f7katowice.pl