Strona główna Ciekawostki W Szczecinie powstaje pierwszy w Polsce zielony wieżowiec

W Szczecinie powstaje pierwszy w Polsce zielony wieżowiec

0
W Szczecinie powstaje pierwszy w Polsce zielony wieżowiec
Projektownia Architekci / Wizualizacje: Malcherek Studio / Inwestor: Idea Inwest

Jak połączyć współczesne budownictwo z chęcią dbania o środowisko? Ciekawym rozwiązaniem są zielone wieżowce!

Jednym z najpopularniejszych zielonych budynków jest mediolański Bosco Verticale. Składa się z dwóch wieżowców, na których łącznie zasadzono nawet 900 roślin – zielona powierzchnia odpowiada jednemu hektarowi. Budynki wyglądają niczym z futurystycznej wizji, jednak są w stu procentach realne – po prostu na każdy możliwym wolnym miejscu rosną drzewa czy krzewy. Rośliny nawadniane są poprzez deszcze oraz wody ściekowe, które pochodzą z gospodarstw domowych. Ten nietypowy apartamentowiec jest odpowiedzią na coraz powszechniejszy we Włoszech smog. Projekt łączy w sobie walory ekologiczne oraz architektoniczne. Dlatego też Bosco Verticale zostało okrzyknięte najlepszym budynkiem świata w 2015 roku.

Boeri Studio (Boeri, Barreca, La Varra)

Czy szczeciński Sky Garden ponowi to osiągnięcie? Możliwe, ponieważ projekt budynku przypomina wieżowiec z Mediolanu. Wykorzystano raz jeszcze koncepcję, która pozwala na rozległe sadzenie roślin na ścianach budynku.

Projektem zajmuje się biuro architektoniczne Projektownia s.c., które wygrało konkurs przeprowadzony przez dewelopera Idea Inwest. Zadaniem konkursowym było stworzenie projektu, który przemieniałby budynek TVP przy ulicy Niedziałkowskiego na apartamentowiec. Sprawę utrudniał fakt, że dawny budynek TVP był w fatalnym stanie – większość pięter została zamknięta, ponieważ nie spełniała wymogów przeciwpożarowych.

Jednak Projektowni udało się odczarować szary, opuszczony blok i przemienić go w kwitnący życiem zielony wieżowiec. Projekt zakłada stworzenie 100 apartamentów rozciągniętych na 16 piętrach. Oprócz nich znajdzie się miejsca na biura oraz garaże. Apartamenty będą wyposażone w tarasy; inwestor wspomina również o rozległej oszklonej części, dzięki której mieszkańcom zapewniony zostanie widok na miasto. Ceny mieszkań rozpoczną się od 7,2 tys. za metr kwadratowy.

Obecnie budynek jest prostą bryłą – dodanie tarasów o różnych kształtach zmieni jej charakter. Przede wszystkim jednak metamorfoza polegać będzie na zasadzeniu licznej roślinności. Jak podoba Wam się ten pomysł?

Projektownia Architekci / Wizualizacje: Malcherek Studio / Inwestor: Idea Inwest

Przeczytaj także:

Banksy ukrywa jedną ze swoich prac wśród sprzedawców w Wenecji.

Ranking najbardziej przyjaznych weganom miast na świecie. Warszawa w czołówce!

Zdechła ostatnia samica żółwiaka szanghajskiego