Wielkie pęknięcie jest dowodem na to, że Afryka Wschodnia dzieli się na dwie części.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

CNN podaje, że w południowo-zachodniej Kenii, w prowincji Wielkiego Rowu, nagle pojawiło się obszerne pęknięcie w ziemi, rozciągające się na kilka kilometrów.

Na drodze pęknięcia przebiegającego przez kenijską prowincję była główna droga do rezerwatu Masai Mara. Pomimo że droga została naprawiona w ciągu jednego dnia, to pęknięcie zmusiło kilka rodzin do ewakuacji.

- Advertisement -

Z oficjalnych informacji wynika, że zjawisko jest wynikiem aktywności sejsmicznej występującej na tym obszarze. Jednak w rzeczywistości to manifestacja protestów zachodzących wewnątrz Ziemi, które w przyszłości doprowadzą do podziału kontynentu afrykańskiego na dwie części.

Ziemia jest ciągle zmieniającą się planetą, chociaż pod pewnymi względami zmiana może być dla nas prawie niezauważalna. Tektonika płyt jest dobrym tego przykładem. Od czasu do czasu wydarzy się coś dramatycznego i prowadzi to do odnowienia pytań dotyczących podziału kontynentu afrykańskiego na dwie części.

Litosfera ziemska (utworzona przez skorupę i górną część płaszcza) jest podzielona na kilka płyt tektonicznych. Te płyty nie są statyczne, ale poruszają się względem siebie z różną prędkością, „ślizgając się” nad lepką astenosferą.

https://twitter.com/Nel_kimz/status/975961532092870656

Dokładnie to, jaki mechanizm lub mechanizmy znajdują się za ich ruchem, jest nadal przedmiotem dyskusji, ale prawdopodobnie obejmują prądy konwekcyjne w astenosferze i siły generowane na granicach między płytkami.

Siły te nie tylko przesuwają talerze, ale mogą również powodować pękanie płyt, tworząc szczelinę i potencjalnie prowadząc do powstania nowych granic płyt. System szczelin w Afryce Wschodniej jest przykładem tego, gdzie obecnie się to odbywa.

Wielkie Rowy Afrykańskie w Afryce Wschodniej rozciągają się ponad 3000 km od Zatoki Adeńskiej na północy w kierunku Zimbabwe na południu, dzieląc afrykański talerz na dwie nierówne części: somalijskie i nubijskie.

Aktywność wzdłuż wschodniego odgałęzienia doliny szczytu, biegnącego wzdłuż Etiopii, Kenii i Tanzanii, stała się oczywista, gdy nagle w południowo-zachodniej Kenii pojawiła się duża szczelina.

Dlaczego powstają pęknięcia w ziemi?

Kiedy litosfera poddana jest poziomej sile rozciągającej, rozciągnie się, stając się cieńsza. W końcu pęknie, co doprowadzi do powstania szczeliny.

Procesowi temu towarzyszą manifestacje powierzchniowe wzdłuż doliny ryftowej w postaci wulkanizmu i aktywności sejsmicznej. Szczeliny są początkowym etapem rozpadu kontynentalnego i, jeśli się uda, mogą doprowadzić do powstania nowego oceanicznego basenu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zobaczcie nowy najdłuższy most świata – liczy 55 km!

Przykładem miejsca na Ziemi, w którym to się stało, jest Ocean Atlantycki, który powstał w wyniku rozpadu Ameryki Południowej i Afryki około 138 milionów lat temu – czy zauważyliście, że ich linie brzegowe pasują do siebie jak kawałki tej samej układanki?

Oś czasu w akcji

Szczelina Wschodnioafrykańska jest wyjątkowa, ponieważ pozwala nam obserwować różne etapy riftingu wzdłuż jej długości. Na południu, gdzie rozłam jest młody, współczynniki rozszerzenia są niskie, a błędy na dużym obszarze. Wulkanizm i sejsmiczność są ograniczone.

W kierunku regionu Afar, cała podłoga doliny ryftowej jest pokryta skałami wulkanicznymi. Sugeruje to, że w tym obszarze litosfera przerzedziła się prawie do momentu całkowitego rozpadu.

Kiedy tak się stanie, nowy ocean zacznie się formować przez zestalenie magmy w przestrzeni utworzonej przez rozbitą płytę. Ostatecznie, przez okres kilkudziesięciu milionów lat, rozprzestrzenianie się dna morskiego będzie postępować na całej długości szczeliny.

Ocean będzie zalewał, w wyniku czego kontynent afrykański będzie coraz mniejszy, a na Oceanie Indyjskim pojawi się duża wyspa złożona z części Etiopii i Somalii, w tym Rogu Afryki.

Dramatyczne wydarzenia, takie jak nagłe usterki na autostradzie lub duże katastroficzne trzęsienia ziemi, mogą nadać kontynentalnemu rygorowi poczucie pośpiechu, ale w większości przypadków rozdziela się Afrykę i nikt na to nie zwraca uwagi.

Źródło: edition.cnn.com
Zdjęcie główne: twitter.com