We Wrocławiu trwa budowa szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W centrum konferencyjno-kongresowym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu trwa budowa szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Poza adaptacją istniejących pomieszczeń na potrzeby szpitala, wybudowane zostaną trzy nowe hale. Jedna z nich ma być gotowa do końca listopada.

Nowy, tymczasowy szpital dla osób chorych na koronawirusa powstaje w pobliżu wrocławskiego lotniska, w centrum konferencyjno-kongresowym przy ul. Rakietowej.

W biurowcu znajdować się będzie m.in. część socjalna dla personelu i zaplecze medyczne. A w hotelu będzie zakwaterowanie dla personelu spoza Wrocławia.

- Advertisement -

Oprócz adaptacji już istniejących pomieszczeń, powstaną 3 nowe hale. Powstanie oddział intensywnej terapii, pawilon tlenowy i duża apteka. Pierwsza hala ma być gotowa do końca listopada. Na placu budowy pracuje łącznie około 200 pracowników.

20 listopada – to podawany przez wojewodę dolnośląskiego termin zakończenia budowy szpitala tymczasowego we Wrocławiu.

– To nie jest sala z łóżkami dla chorych. To jest szpital. W związku z tym będzie tam pełna diagnostyka, czyli tomograf komputerowy, stacje RTG oraz duża apteka, która cały czas wymaga uzupełniania. Pacjenci potrzebują leków, płynów, również jedzenia w postaci płynnej. Będą tam sale zabiegowe, z których jedna będzie przypominała salę operacyjną. Wszystko planujemy tak, żeby było bezpieczne dla pacjentów i personelu. To jest gigantyczne przedsięwzięcie – powiedział Maciej Bluj, pełnomocnik wojewody do spraw szpitala tymczasowego.

Szpital tymczasowy powstanie w centrum kongresowym przy Rakietowej. To kwestia ok. 3 tygodni, zapowiada wojewoda. Przy centrum jest hotel w którym będą mieszkać medycy. Zdjęcie: Twitter

Docelowo w tymczasowym szpitalu ma się znaleźć miejsce dla około 400 pacjentów, w tym 50 miejsc respiratorowych. Cały czas trwa rekrutacja personelu, którą prowadzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Do pracy w szpitalu potrzeba około 900 osób, w tym 260 lekarzy, ponad 600 pielęgniarek, 80 pracowników apteki i innych pracowników niezbędnych do funkcjonowania tej placówki.

– Zapraszam lekarzy, lekarzy anestezjologów, lekarzy intensywnej terapii, internistów, lekarzy w trakcie specjalizacji, wszystkich innych lekarzy. Szukamy farmaceutów, fizjoterapeutów, każdy pracownik medyczny jest potrzebny – mówiła wyraźnie przejęta Barbara Korzeniowska.

Na apel o dołączenie do załogi ośrodka, który będzie walczyć z COVID-19 odpowiedziało ponad 200 osób. Są wśród nich lekarze i pielęgniarki z zagranicy, rezydenci w trakcie specjalizacji czy pracownicy administracyjni. Jak mówi Korzeniowska to nie musi być praca na cały etat.

Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej prowadzić będzie Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Wyposażenie szpitala pochodzić będzie z Agencji Rezerw Materiałowych, a jego awaryjne zasilanie zapewni wojsko.

– Część sprzętu zostanie dostarczona przez wykonawców, na przykład systemy wentylacyjne czy dostawy tlenu – powiedział Bluj.

Ponad 40 mln zł będzie kosztował szpital tymczasowy we Wrocławiu.

Zdjęcie: Twitter

Czytaj: To najpiękniejszy budynek we Wrocławiu jesienią!

Czytaj: Wrocławskie lodowiska otwarte – zobacz, jakie obostrzenia będą Cię obowiązywać