Warszawa wyżej w rankingu niż Nowy Jork, Londyn i Paryż

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Deutsche Bank stworzył ranking 56 najlepszych miast. Co może być zaskoczeniem, Warszawa uplasowała się wyżej niż Nowy Jork, Londyn, Tokio czy Rzym.

Ranking obejmuje kilka kategorii. W zestawieniu dotyczącym najwyższych zarobków i dochodów rozporządzalnych na podium plasuje się San Francisco. Przez długi czas to Zurych był miastem, w którym zarobki osiągały najwyższy poziom, jednak tegoroczny ranking to zmienił. Wysoko w kategorii zarobków znajduje się także Nowy Jork, Boston i Chicago – jak widać, amerykańskie miasta dość mocno zdeklasowały europejskie stolice. Za sukcesem San Francisco stoi sąsiedztwo z Doliną Krzemową, co pozwala na prowadzenie przemysłu technologicznego.

Chociaż w kategorii zarobków Warszawa się nie wybija, to w zestawieniu, które podsumowuje jakość życia, stolica znacznie się wyróżnia. Warszawa zajęła 30 miejsce. Połowa stawki nie wydaje się wyjątkowo satysfakcjonująca, jednak warto zauważyć, że Londyn (41.), Nowy Jork (31.) czy Paryż (36.) zajmują dalsze pozycje. Według Deutsche Bank jakość życia w Warszawie jest wyższa niż w tych wielkich miastach.

- Advertisement -

Najlepszym miastem zgodnie z rankingiem jakości życia jest Wellington. Zaraz za nim znajduje się Kopenhaga, Edynburg, Wiedeń i Helsinki. O ile zarobkowe zestawienie zostało zdominowane przez amerykańskie miasta, o tyle najlepszą jakość życia oferują w większości miasta europejskie.

Deutsche Bank brał również pod uwagę koszty życia – aby je ustalić, porównywano ceny popularnych produktów. Dla przykładu dwulitrowa butelka coca-coli w Oslo kosztuje $4.73. To o prawie 200% więcej niż w Nowym Jorku. Buty marki Adidas kosztują w Zurychu $150, natomiast Bangladeszu zaledwie $58. Pomimo niskiej pozycji pod względem zarobków (32.) Warszawa zajęła 12. miejsce w zestawieniu kosztów życia.

Najgorzej polska stolica wypadła w badaniu jakości służby zdrowia – dopiero 42 miejsce na 56 miast nie wróży nic dobrego. Zwłaszcza, że zestawienie zawiera także miasta afrykańskie czy azjatyckie, których poziom życia znacznie odbiega od europejskiego. Natomiast – według rankingu – stan służby zdrowia w Warszawie jest zbliżony.

Najwyższa jakość życia:

  1. Wellington
  2. Zurych
  3. Kopenhaga
  4. Edynburg
  5. Wiedeń
  6. Helsinki
  7. Melbourne
  8. Boston
  9. San Francisco
  10. Sydney
    (…)

30. Warszawa
31. Nowy Jork

Przeczytaj także:

Wieżę Eiffla otoczą hektary terenów zielonych

Union Berlin Rafała Gikiewicza po raz pierwszy w historii w Bundeslidze

Czy można wygrać z opryszczką?

Artykuł: źródło