Wakacje z WOT: w mundurze i z bronią!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Za kilka tygodni ruszy kolejna edycja programu „Wakacje z WOT”. To propozycja głównie dla pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy przerwę w nauce lub pracy chcieliby wykorzystać na udział w szkoleniu wojskowym.

Chętni mogą zgłaszać się na wakacje z WOT, czyli z Wojskami Obrony Terytorialnej.

„Jest to szansa dla młodych ludzi, którzy uczą się, a nie chcą zarywać zajęć szkolnych. Wychodzimy im naprzeciw po to, aby mogli te dwa tygodnie aktywnie spędzić, szkoląc podstawy taktyki, strzelectwa, topografii czy szkolenia ogniowego” – mówi dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Terytorialnej płk Zbigniew Targoński.

- Advertisement -

Szkolenie w wakacje wygląda podobnie jak te prowadzone w ciągu roku. Rekruci przechodzą tak zwaną szesnastkę, czyli szesnastodniowe szkolenie wojskowe.

„Program „Wakacje z WOT” (podobnie jak zimowe „Ferie z WOT”) daje szanse uczniom, natomiast zdajemy sobie sprawę, że część ludzi być może będzie chciała aktywnie spędzić wakacje, nie leżąc na plaży czy chodząc po górach, ale właśnie trenując z nami.”

Dowództwo WOT informuje, że w miesiącach wakacyjnych 16-dniowe szkolenia zostaną przeprowadzone w 15 jednostkach, w niektórych nawet dwukrotnie.

Czytaj: Skoki bungee nad Maltą będą niezapomnianą przygodą!

Poza brygadami z Podkarpacia, Małopolski i Pomorza ochotników będą szkolić terytorialsi w województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim.

„Ponadto większość brygad zorganizuje szkolenia wyrównawcze dla ochotników, którzy w przeszłości złożyli już przysięgę wojskową. Takie ośmiodniowe szkolenia przewidziano m.in.: na Podlasiu, w Małopolsce, na Mazowszu i Pomorzu” – dodaje Martyna Wojenka z Zespołu Prasowego Dowództwa WOT.

Źródło; Facebook

Kandydaci na terytorialsów będą musieli wykazać się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobiorą broń i umundurowanie, a następnie przez dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Będą ćwiczyć posługiwanie się bronią, poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przetrwania w trudnych warunkach. W programie „szesnastki” jest także taktyka, topografia i zajęcia ogniowe. Finałem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności, a następnie przysięga wojskowa.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

W rekrutacji śmiałkom pomoże rekruter, który przeprowadzi ich przez wszystkie formalności, aż po przysięgę wojskową. Lista rekruterów jest dostępna w sieci. Można zgłosić się też do Wojskowego Centrum Rekrutacji. W tym roku wakacje z wielkopolskimi terytorialsami odbędą się w dwóch terminach: 15 lipca i 19 sierpnia.