W Poznaniu dokonano niesamowitego odkrycia! Znaleziono kobietę w perłowym czepcu.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Na Placu Kolegiackim w Poznaniu odkryto unikat na skalę Europy!

W przeszłości na Placu Kolegiackim w Poznaniu stała kolegiata, której wieża była najwyższym budynkiem w mieście. Rozebrano ją na początku XIX wieku. Niestety, nie wiemy dokładnie jak ona wyglądała, ani gdzie dokładnie stała. Ustalić to próbowali archeolodzy, którzy we wrześniu 2018 roku dokonali innego niesamowitego odkrycia.

We wrześniu 2018 r. w południowo – wschodniej części placu Kolegiackiego (w pobliżu prezbiterium dawnego kościoła), odsłoniliśmy pochówek datowany na XVI w. Kobieta z różańcem, złotym sygnetem i przepięknym nakryciem głowy, które doskonale się zachowało! Bardzo się staraliśmy wydobyć ozdobny czepiec w jak najlepszym stanie. Szlachcianka herbu Nałęcz, poddana została dokładnym badaniom antropologicznym, a czepiec konserwacji – czytamy na profilu na Facebooku Projekt Kolegiata Poznań.

- Advertisement -

Kilka dni temu archeolodzy zdecydowali się podzielić odkryciem, jakiego dokonali. Zobaczcie sami:
PRZECZYTAJ TAKŻE: Społeczność rybacka w Omanie i ich praca. Jak wygląda ich życie? Znalezisko od 30 maja można podziwiać w Warszawie w Zamku Królewskim. Jej nakrycie głowy zaprezentowano na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”. Dzięki wypożyczeniu zabytku na tę wystawę możliwa była szybka i kosztowna konserwacja czepca. Po zakończeniu wystawy eksponat wróci do Poznania i najprawdopodobniej spocznie, wraz z innymi zmarłymi z Kolegiaty, w kryptach Poznańskiej Fary.

Odkrycie wywołało niemałe poruszenie. Na Facebooku pojawiły się komentarze sugerujące, że wykopywanie ludzkich szczątek to bandyctwo. Kierownik projektu wydał w tej sprawie oświadczenie: „W imieniu twórców i realizatorów „Projektu Kolegiata” chcielibyśmy podsumować dyskusję na temat naruszania grobów zaznaczając, że od samego początku naszego projektu dbamy o to aby zmarli, ekshumowani z obszaru obecnego placu Kolegiackiego, znaleźli miejsce ostatniego spoczynku w murach współczesnego kościoła farnego. 9 listopada 2018 roku miał miejsce pierwszy uroczysty pogrzeb. Zabytki wydobywane z grobów są własnością Skarbu Państwa – tak jest od zawsze, od momentu pierwszych udokumentowanych ekshumacji. Decyzje dotyczące ich dalszej ochrony i przechowywania podejmują Urzędy Konserwatorskie.
Już w roku 1791 współtwórca Konstytucji 3 maja i odkrywca grobów królewskich Tadeusz Czacki pisał, zyskując aprobatę współczesnych: „Kto by w tem upatrywał prostą, pamięci […] ubliżającą ciekawość, tego niech zaspokoi uwaga, że ani my, ani tysiące innych, gdyby przypadkiem ponad ich kośćmi odkryły się grobowiska, podobną ciekawością na pewno znieważeni nie będziemy. Potrzeba na to prawdziwie wielkiego człowieka, ażeby wszystko, co się do niego odnosi, budzić mogło zajęcie”. – 
dr hab. Marcin Ignaczak, prof. UAM.

Każde odkrycie i pochówek jest dokumentowany i traktowany z szacunkiem. Jedną z form dokumentacji jest tworzenie modeli 3D, które pozwalają dostrzec każdy szczegół, co widać na przykładzie pochówku szlachcianki herbu Nałęcz.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7krakow.pl