W jakim regionie Polski jest najbiedniej? To jeden z najuboższych regionów w Unii Europejskiej!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Masz stałą pensję, kredyt na mieszkanie i latasz tanimi liniami lotniczymi na wycieczki dwa razy w roku? Jeśli uważasz, że to świadczy o tym, że zarabiasz jak prawdziwy Europejczyk, to czas aby wyprowadzić Cię z błędu. Nawet mieszkańcy Warszawy mają dużo mniejsze zarobki niż biedni Niemcy, Brytyjczycy czy Francuzi. 

Polak ma nawet 10 razy mniej w portfelu niż statystyczny mieszkaniec Liechtenstainu – wynika z najnowszego raportu GfK Purchasing Power Europe 2017.

- Advertisement -

Aktualnie mieszkaniec Starego Kontynentu ma rocznie do dyspozycji kwotę 13 937 euro, czyli około 60 tysięcy. O takiej sumie może pomarzyć statystyczny mieszkaniec Warszawy. Tutaj średnia stanowi jedynie 89,5% unijnej. A to i tak „najbogatszy” region w Polsce. Za nim są powiat piaseczyński i Sopot – po 70% unijnej średniej.

A w jakich rejonach Polski jest najbiedniej?

Europejski Urząd Statystyczny Eurostat, biorąc pod uwagę PKB (Produkt Krajowy Brutto) opublikował zestawienie wszystkich regionów Unii. Okazuje się, że pięć polskich regionów jest wśród najbiedniejszych w Unii!

Ze statystyk wynika, że najbiedniejszym regionem w Unii jest północny zachód Bułgarii – na mieszkańca przypada tam 8,6 tys. produktu krajowego brutto rocznie według siły nabywczej, czyli 717 euro miesięcznie. To tylko 29% średniej unijnej – podaje Eurostat, powołując się na dane za 2016 rok.

Drugim najbiedniejszym regionem jest francuski region Majotta. To afrykańskie zamorskie terytorium Francji, wyspa na północ od Madagaskaru. Każdy z mieszkańców wypracowuje tam średnio tylko 33% średniej unijnej.

W dwudziestce najbiedniejszych regionów są aż cztery polskie województwa!

  1. lubelskie (wypracowuje się 47% unijnego PKB)
  2. podkarpackie (48% unijnego PKB)
  3. podlaskie (48% unijnego PKB)
  4. warmińsko-mazurskie (49% unijnego PKB)

Najuboższym terenem w Polsce est jak widać Lubelszczyzna. Co gorsza, za pierwszą dwudziestką znajduje się kolejne polskie województwo, konkretnie świętokrzyskie (49% unijnego PKB). 

Najbogatsze jest londyńskie City – przeciętny mieszkaniec wypracowuje aż 611% średniej unijnej, czyli 178,2 tys. euro rocznie.

Źródło: www.money.pl/gospodarka.dziennik.pl
Na zdjęciu: Lubelszczyzna (commons.wikimedia.org)

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Od marca zakaz handlu w niedzielę. Zobacz, kiedy nie zrobisz zakupów!