Nadeszła rewolucja! Od lutego policja wprowadziła zmiany w mandatach.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany i zaoczny. Osobom zamieszkującym na stałe w Polsce nakładane są mandaty kredytowane lub zaoczne, co skutkuje późniejszym dokonaniem wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy, opłacany bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył stosuje się tylko do cudzoziemców, którzy muszą na miejscu wykroczenia uregulować mandat w polskiej walucie. 

Od początku lutego 2018 roku nadeszła rewolucja! Mandat karny można zapłacić od razu po jego nałożeniu. I to zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy będą mogli opłacić należność za pomocą karty płatniczej.

- Advertisement -

W każdym radiowozie patrolu drogowego od lutego za mandat można płacić kartą płatniczą lub Blikiem – poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Tak więc w wyposażeniu każdego policyjnego radiowozu znajdzie się terminal płatniczy POS. To zmiana mająca na celu upowszechnienie płatności bezgotówkowych w administracji publicznej.

Taka forma płatności jest szczególnym udogodnieniem dla cudzoziemców, którzy nie posiadają polskiej waluty. Pracownicy resortu nie mają wątpliwości – zmiany będą ułatwieniem dla kierowców.

– Zdarzały się sytuacje, że policjanci z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli – zaznaczył rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

– Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy – jeśli przekroczą przepisy – będą zmuszeni zapłacić za mandat – powiedział Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

– Polska, na drodze do nowoczesnej administracji zasługuje na to, aby wykonać kolejny krok naprzód i stać się Polską cyfrową w wielu obszarach, także tych, które znajdują się poza administracją, acz znacząco ułatwiają obywatelom życie – dodał wiceminister Kościński.

Źródło: wmeritum.pl/www.kir.pl/kurierlubelski.pl/infor.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce – jakie najczęściej kupujemy?