Ambitne, silne, pracowite, aktywne i wielozadaniowe – takie są kobiety. Odnajdujemy się się jako matki, realizujemy się w pracy, wolny czas spędzamy na siłowni lub aktywnie, bo kochamy sport i zdrowy styl życia. Dla nas kobietek nie ma rzeczy niemożliwych!
Kobiety lepiej znoszą przeziębienie. Na myśl o bólu, jakiego doświadczają kobiety podczas porodu, mężczyźni mdleją. Do tego boją się lekarzy, unikają zastrzyków i wszelkich badań.
Mamy wcześniaków, zwłaszcza tych urodzonych przed 28. tygodniem ciąży, często słyszą zapytania: „To synek czy córka?”. Już na starcie większe szanse na przeżycie maleństwa oraz to jak wielkie będzie prawdopodobieństwo, że maluszek będzie w pełni zdrowy mają dziewczynki. Kobiety mogą pochwalić się lepszym zdrowiem. To szczególnie zasługa żeńskich hormonów płciowych, które odgrywają ważną rolę w rozwoju płodu. Pomimo że nie ma jednoznacznych dowodów, a statystyki są różne, przyjęło się, że w okresie niemowlęctwa dziewczynki rzadziej chorują na poważne choroby niż chłopcy. Umieralność noworodków płci żeńskiej jest niższa niż u noworodków płci męskiej.
Później także kobietki wypadają lepiej. W pierwszych miesiącach życia dziewczynki szybciej się rozwijają fizycznie, szybciej zaczynają mówić, sprawniej zdobywają nowe umiejętności i szybciej usamodzielniają się. Pomocne są w tym świetnie rozwinięte kobiece zmysły. Kobiety mają bardziej wyczulony smak i węch, dobrze radzą sobie w ciemności. To wszystko lepiej wpływa w opiece nad dziećmi i codziennym funkcjonowaniu.
Strażnikami dobrego zdrowia u kobiet są estrogeny. To właśnie im płeć żeńska zawdzięcza ochronę przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Dlatego gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy i działanie estrogenów słabnie, częściej pojawiają się kłopoty z sercem. Wtenczas ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu zawału serca i udaru mózgu jest wyższe u pań niż u panów.
Kobiety mogą się także pochwalić lepszą wytrzymałością na ból. Udowodniono to w wielu niezależnych badaniach. Mężczyźni lepiej znoszą krótki, intensywny ból, zaś kobiety są w stanie bardziej wytrzymać długotrwały silny ból.
Kobiety dłużej żyją, osiągają prawie 82 lata, a panowie tylko 74 lata.
Kobiety lepiej znoszą przeziębienie, mężczyźni trudniej przechodzą infekcje. Winowajcą jest testosteron, który osłabia układ odpornościowy. Dlatego w przypadku chorujących panów, lepiej zadbać o większą dawkę odpoczynku. W przeciwnym razie zwykł katar zamieni się w zapalenie płuc.
Kobiety muszą radzić sobie na co dzień z:
- milionem obowiązków, które się nie kończą – jak nie w domu, to w pracy i jeszcze po pracy.
- wymaganiami, którymi trzeba sprostać – poza obowiązkami są też wymagania. Kobieta musi być uśmiechnięta, miła, zadbana. Nawet jak boli głowa lub ma bolesną miesiączkę to trzeba wszystko wykonać. Na dodatek musi mieć ładną fryzurę, makijaż, musi być wydepilowana i mieć odpowiednią stylizację do sytuacji. A to wszystko zajmuje sporo czasu. Czasu, który mężczyźni mogą poświęcić na hobby, lub po prostu odpoczynek. A kobiety nie dość, że wyglądają świetnie, wyrabiają się z zadaniami, to jeszcze mają czas na hobby.
- dwa etaty – jeden w domu, drugi w pracy. Na szczęście ten schemat już się pomału zmienia, ale mimo wszystko to kobiety poświęcają więcej czasu na obowiązki domowe i dzieci, niż mężczyźni. Muszą znaleźć siłę po masakrycznym dniu, by zająć się domem, zamiast paść na kanapę, a dzieciom dać do ręki tablet, by same się sobą zajęły.
Kobiety to wojowniczki – nie poddają się łatwo. I w tym tkwi nasza siła!
Źródło: akcje.polki.pl/zdrowie.dziennik.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Chcesz wychować mądre i samodzielne dziecko? Rozważ 18 rad od znanej pedagog!