Tematy, którymi żyje opinia publiczna. Skąd się bierze mowa nienawiści?

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Tegoroczna edycja spotkań w Surowcu dotyczyć będzie aktualnych tematów, którymi w danej chwili żyje opinia publiczna. Pierwsze z czterech wydarzeń odbędzie się już dziś o godzinie 20-tej przy ul. Ruskiej 46, a i związane będzie z głośnym ostatnio tematem mowy nienawiści.

Rozmowę poprowadzi dziennikarka Marta Wróbel, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu. Jest to znana aktywistka kulturalna, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Opolskim. Publikuje reportaże, wywiady, teksty o popkulturze, kulinariach, muzyce i szeroko pojętej afroamerykańskiej kulturze.

- Advertisement -

Jak informują organizatorzy, rozmowa miała w zamyśle dotyczyć zupełnie innej dziedziny, ale ostatnie wydarzenia i nastroje w kraju sprawiły, że nastąpiła zmiana tematu. W wydarzeniu weźmie też udział.

Wraz z publicznością spróbujemy odpowiedzieć na pytania, skąd w naszej przestrzeni publicznej wzięła się tzw. mowa nienawiści oraz czy i jak można się jej pozbyć – mówi Marta Wróbel

Podczas spotkania poruszane będą też kwestie historii języka nienawiści w naszym kręgu kulturowym, narracji stereotypów w literaturze i filmie, wolności słowa, tolerancji i internetowym „hejcie”. Wszystko to oparte będzie na przykładach międzynarodowych (m.in. Rwanda, Francja, USA), raportach oraz naukowych publikacjach.

Gościem specjalnym będzie Katarzyna Kaczorowska, dziennikarka Magazynu TVN24. Kaczorowska jest też autorką książek takich jak „80 milionów” oraz „Emilia Krakowska. Aktorzyca”. W 2011 r. została też laureatką nagrody Dziennikarz Roku im. Tadeusza Szweda. W swojej pracy skupia się głównie na historii Kościoła, polityce, sprawach społecznych, Wrocławiu i jego dziejach.

Udział w tym i następnych wydarzeniach z cyklu „Surowiec Rozmawia” jest darmowy.

https://www.facebook.com/surowiec.wro/photos/a.675174499331884/892091397640192/?type=3&theater