Strona główna Ciekawostki Światowy street art w Polsce | BLU

Światowy street art w Polsce | BLU

0
Światowy street art w Polsce | BLU
Coraz częściej nasze miasta przyozdabiane są przepięknymi muralami. Artyści z całego świata są coraz bardziej doceniani i częściej zapraszani w różne zakątki świata w celu umieszczenia w przestrzeni miejskiej swojej twórczości artystycznej, która często opowiada o miejscu, w którym została zaprezentowana. Twórczość włoskiego artysty BLU możemy podziwiać w paru Polskich miastach, jednak jak to zazwyczaj bywa z ulicznymi artystami, mało wiemy kim on rzeczywiście jest. Jednak z całą pewnością możemy się dowiedzieć czym się zajmuje.

Szukasz filmu na wieczór? Sprawdź co ostatnio poleciłem 🙂

Artysta nieznany szerokiej publiczności z imienia i nazwiska, w środowisku posługuje się pseudonimem BLU. Rozpoczął swoją karierę we Włoszech, gdzie zajął się graffiti już w 1999. Tak jak większość artystów ulicznych, jego działalność rozpoczęła się od spontanicznych wrzut sprayami. Szybko zyskał rozpoznawalność i sławę dzięki charakterystycznej serii wymalowanej na obrzeżach Bolonii. Z początkiem lat 2000 jego styl drastycznie się zmienił w związku z używaniem farby i wałków. Jego graffiti poprzez znaczne zwiększenie skali nabrało rozmachu u dodało dramaturgii. Szybko odnajdując się w nowej technice zaczął stwarzać gigantyczne ludzkie kreatury. Często nawiązywał współpracę z innymi artystami, między innymi z Dem, Sweza, Run, czy Ericailcane.

W roku 2005 BLU dostawał już wiele propozycji do udziału w festiwalach sztuki, co przyczyniło się na liczne podróże i coraz szersze rozrzucenie jego prac po globie. Interesując się równolegle animacją, BLU spędził kolejne lata podróżując i malując odwiedzając znaczną część Ameryki, Meksyk, Argentynę, Brazylię czy właśnie Polskę. Ostatecznie dziełem, które przyniosło mu największą sławę jest animacja zbudowana z setek malowideł ściennych, które ożywają podczas tego 7 minutowego spektaklu. Film nazwany Muto można znaleźć na YouTubie z milionami odtworzeń. Jego charakterystyczny styl można aktualnie oglądać w wielu zakątkach świata i jest bardzo łatwo rozpoznawalny. BLU najchętniej wybiera krajobraz miejski, który w swoich pracach często komentuje, budując dodatkowo kontekst polityczny i społeczny.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂

BLU w Poznaniu

Jedna z gigantycznych kreacji stworzonych w mieście przy okazji festiwalu Outer Spaces. Charakterystyczny dla BLU styl łączy się tutaj z równie rozpoznawalnym komentarzem społecznym, gdzie ludzie przedstawieni tutaj jako puste, infantylne wydmuszki nie są zdolne do samodzielnego myślenia. Ich mózgi to plątanina drutu kolczastego, którą w celu podjęcia indywidualnego działania każdy albo próbuje przeciąć, albo tkwi w niemocy uwolnienia się z tej pułapki. W Polsce równie przemyślane realizacje włoskiego artysty można jeszcze spotkać we Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie. Zachęcam do odkrywania! 🙂

Przeczytaj u Nas co słychać w Krakowie!

Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji charytatywnej. Murale można zdefiniować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków.