Średniowieczny plac zabaw we Wrocławiu

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Właśnie został ponownie ogłoszony przetarg na największą zieloną inwestycję we Wrocławiu. Mowa o „Średniowiecznym Wrocławie”, czyli placu zabaw, który ma powstać w Parku Tysiąclecia. Jak sama nazwa mówi, dzieci będą mogły się poczuć jak księżniczki i rycerze.

To jedna z największych dotychczasowych inwestycji Zarządu Zieleni Miejskiej. Średniowieczny plac został ogłoszony w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Warto przypomnieć, że w czerwcu 2021 roku Wrocław przygotowywał się do przetargu. Jednak ostatecznie żaden wykonawca nie był chętny do podjęcia tej inwestycji. Urzędnicy zaczęli się zastanawiać, co dalej zrobić z projektem i ostatecznie trafił on na ich stół po kilku miesiącach.

- Advertisement -

Czytaj: Orszak Trzech Króli 2022 się odbędzie pomimo pandemii

W południowo zachodnim krańcu placu zabaw zlokalizowano “Basztę”. Facebook

Przetarg został znowu ogłoszony i najprawdopodobniej w styczniu 2022 roku ZZM (Zarząd Zieleni Miejskiej) otworzony oferty, tym samym prace będą mogły się rozpocząć wiosną. Całą inwestycję podzielono na etapy, a pierwszy z nich zakłada budowę placu zabaw w formie starego grodziska.

– Chcemy zbudować instalacje, nawiązujące do historii. Na początku powstanie grodzisko średniowieczne, które będzie zwyczajnie spełniać funkcję placu zabaw, czyli najmłodsi skorzystają ze wspinaczki, huśtawek, różnego rodzaju pokonywania przeszkód, czy zjeżdżalni – wszystko to, co robi się na takim obiekcie tylko w odpowiednio historycznym anturażu – mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej. W kolejnych etapach powstaną atrakcje dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Dodatkowo, z terenu będą mogli skorzystać ich opiekunowie, którzy w trakcie zabaw dzieci będą mogli odpoczywać wśród pięknej zieleni.

Czytaj: Wrocław wprowadza do szkół i przedszkoli lekcje o Konstytucji RP

“Dzwonnica – brama wejściowa”. Facebook

Powstanie też Smocza góra; będzie to drewniana konstrukcja, gdzie znajdą się siatki, urządzenia do wspinaczki i amfiteatr, w którym dzieci będą mogły organizować własne przedstawienia dla rodziców i widzów.

Później powstaną również między innymi: wieża, kładki z palisadą i trampolina. Będzie też rzeźba smoka, który został uwzględniony w projekcie, ale  zostanie zbudowany raczej na końcu projektu.

– W 2022 roku realizujemy tylko ten etap, dotyczący grodziska. Niestety bez smoka, bo jedynie tego elementu oferenci nie byli w stanie wycenić. Mamy nadzieję, że wkrótce w kolejnych krokach jednak on się pojawi – dodaje Szempliński. 

W nowo powstałego średniowiecznego placu zabaw w Parku Tysiąclecia skorzystają przede wszystkim mieszkańcy takich osiedli jak Nowy Dwór, Żerniki, Muchobór Mały, Muchobór Wielki lub Kuźniki. Planowane otwarcie przypada na jesień 2022 roku.

Pośrodku rynku wydzielonego przestrzennie przy pomocy kamieniczek, umiejscowiono głaz z wbitym mieczem “Ekskaliburem”.Facebook
W centralnym punkcie placu zabaw umieszczono zabudowę inspirowaną średniowiecznym rynkiem. Składa się on z czterech zestawów kamieniczek złączonych ze sobą w jedną przestrzeń, w której kształtowane są tory przeszkód i zabaw. Facebook
Ponad “Smoczą górą” powiewa flaga w kolorze czerwonym. Mocowana jest do słupa podtrzymującego konstrukcję palisady. Facebook
”Smocza góra”. Facebook
Ponad korytem starorzecza przeprowadzono mostek drewniany umożliwiający wygodną komunikację dla osób z wózkami dziecięcymi. Facebook
Na terenie placu zabaw znajduje się sztucznie ukształtowany ślad przebiegu starorzecza w postaci zagłębienia w terenie. “Rzeka” przybiera formę falującej struktury przywodzącej na myśl wodę. Facebook
Strefa dla najmłodszych “Wiejska Zagroda” została usytuowana w części całego placu wyodrębnionej za pomocą drewnianego płotu, przy “Dzwonnicy – bramie wejściowej” z widokiem na “Smoczą górę”. Facebook
Facebook

Obszar placu zabaw podzielono na siedem przewodnich stref:
(1) “Dzwonnica – brama wejściowa”
(2) “Wiejska Zagroda”
(3) “Mostek”
(4) “Rzeka”
(5) “Smocza góra”
(6) “Rynek”
(7) “Baszta” 

Widok z lotu ptaka. Facebook