Wrocław wprowadza do szkół i przedszkoli lekcje o Konstytucji RP

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

We wrocławskich przedszkolach i szkołach uczniowie mają specjalne lekcje podczas których poznają Konstytucję RP. To część działań edukacyjnych przygotowujących młodych mieszkańców Wrocławia do życia w społeczeństwie obywatelskim, szanującym prawa i wolność człowieka.

Wrocław przygotował specjalne lekcje dla uczniów i przedszkolaków w ramach realizacji podstawy programowej. Podczas zajęć nauczyciele mówią m.in. o roli i znaczeniu konstytucji w życiu obywatela oraz o jej poszczególnych zapisach.

Dzieci już od najmłodszych klas uczą się o Konstytucji RP. Z inicjatywy radnych miejskich wydany został specjalny dokument zawierający scenariusze lekcji, które są już wykorzystywane przez wrocławskich nauczycieli w ramach przygotowania najmłodszych wrocławianek i wrocławian do „życia w społeczeństwie obywatelskim, szanującym prawa i wolności człowieka”.

- Advertisement -

To ważne, aby młodzi wrocławianie znali Konstytucję RP oraz wynikające z niej prawa i obowiązki. Ten dokument dotyczy bowiem każdego z nas, bez wyjątku. A szkoły i przedszkola to miejsca, gdzie taka wiedza powinna być zgłębiana – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Nauczyciele otrzymali scenariusze takich zajęć. Jednak specyfika i forma ich przeprowadzania zależy już indywidualnie od prowadzącego. Oczywiście zakres tematyczny dostosowany jest do wieku dzieci oraz ich zainteresowań – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia.

Tematyka zajęć: 
  • przedszkola i edukacja wczesnoszkolna: przedszkola i edukacja wczesnoszkolna: tematyka Konstytucji RP przejawia się w poznawaniu zasad, norm i świąt narodowych;
  • w klasach 4-8 szkoły podstawowej: tematyka Konstytucji RP poruszana jest na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, godzinach wychowawczych, a nawet na języku polskim;
  • w szkołach ponadpodstawowych: tematyka Konstytucji RP poruszana jest na lekcjach historii, wiedzy o społeczeństwie, godzinach wychowawczych, w niewielkim zakresie na języku polskim, przedsiębiorczości, a także na etyce (w zakresie praworządności i praw człowieka).

Zgodnie z wymogami podstawy programowej te zajęcia prowadzone są w zasadzie nieustająco, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i przede wszystkim bardzo dumni, że nasi uczniowie znakomicie znają konstytucję – mówi Anna Skubisz, nauczycielka w XII LO we Wrocławiu.

Czytaj: Mrozu wystąpi we Wrocławiu

Podczas zajęć licealiści uczą się m.in. o wszelkich zasadach konstytucyjnych i kwestiach związanych z ochroną praw, swobód i wolności obywatelskich. Do tego poznają obowiązki obywateli w stosunku do państwa oraz zakres działania instytucji powołanych w celu ochrony praw obywatelskich.

Interesuję się prawem obowiązującym w Polsce, a lekcje prowadzone w mojej szkole umożliwiają mi zapoznanie się m.in. z Konstytucją RP. Ostatnio poruszaliśmy tematy dotyczące stanów nadzwyczajnych – mówi Mikołaj, uczeń XII LO we Wrocławiu.

Scenariusze zajęć „Konstytucja” opracowało Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Czytaj: Dwie nowe galerie handlowe we Wrocławiu

Co na to Przemysław Czarnek? Można przewidzieć, że nie będzie zadowolony…

Warto przypomnieć, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czerwcu krytykował szkoły za udział w akcji „Tour de Konstytucja”, która miała za zadanie popularyzować treść polskiej ustawy zasadniczej.

A w październiku zawieszona została dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach Aleksandra Sutowska, po tym jak w tej placówce odbyła się lekcja na temat polskiej konstytucji.

W tej sprawie interweniowała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która złożyła u burmistrza Dobczyc wniosek o odwołanie dyrektorki. Ten jednak stwierdził wtedy, że nie zrobi tego zanim cała sprawa nie zostanie dokładnie zbadana.